O rolę leków biopodobnych w polepszaniu dostępu pacjentów do nowoczesnych terapii zapytaliśmy Adriana van den Hovena, dyrektora generalnego Medicines for Europe.
- W wielu krajach Europy, w tym takich Wielka Brytania i Dania, leki biopodobne poprawiły dostęp pacjentów do terapii.
- Korzyści ze stosowania leków biopodobnych są wielowymiarowe. To nie tylko znaczne oszczędności dla systemów ochrony zdrowia, ale przede wszystkim możliwość objęcia nowoczesną terapią większej populacji pacjentów i na wcześniejszym etapie choroby.
- Do szerszego wdrażania leków biopodobnych potrzebne jest zrozumienie wszystkich interesariuszy czym te leki są i jak mogą być stosowane. Potrzebny jest tu dialog z lekarzami, farmaceutami, pielęgniarkami i – oczywiście – pacjentami.
- Kraje tak duże jak Polska powinny wypracować jasne i ambitne cele wykorzystywanie leków biopodobnych.
- W Polsce, niestety, odsetek pacjentów leczonych biologicznie jest średnio niemal dziesięciokrotnie niższy niż średnia europejska (w pewnych schorzeniach jest to np. 1-3% w porównaniu do 15-20% w UE).
- Naszym zdaniem, celem Polski w zakresie biosymilarów powinno być osiągniecie średniego europejskiego poziomu dostępu do leków biologicznych.
- Polska nie ma nieograniczonych funduszy, jednak ze względu a niższe ceny leków biopodobnych powinny zostać znalezione sposoby rozszerzenia zasięgu ich stosowania