17 sierpnia przypadła setna rocznica powstania Warszawskiego Towarzystwa Neurologicznego (od 1933 warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Neurologicznego). Jest to szczególnie ciekawe w kontekście historii całej dziedziny, jako że neurologia została oficjalnie uznana za oddzielną specjalność dopiero w 1931 roku, na pierwszym Międzynarodowym Kongresie Neurologicznym w Bernie.
Dokładnie 100 lat temu, warszawscy specjaliści z tej dziedziny odłączyli się od Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, tworząc oddzielną instytucję. Pierwszym prezesem organizacji został Samuel Goldfam, jeden ze współzałożycieli. Był on cenionym na świecie lekarzem, absolwentem Wydziału Lekarskiego UW. Odznaczył się dużymi zasługami dla mieszkańców Warszawy, dla których prowadził przez ponad 40 lat darmową poliklinikę dla osób niezamożnych.
Warszawskie Towarzystwo Neurologiczne to wspaniała inicjatywa, której powstaniu towarzyszyły przemiany na terenach Polski po odzyskaniu niepodległości. W czasie zaborów ciężko było lekarzom uzyskać odpowiednie wykształcenie. Mimo to udało się polskiej Neurologii osiągnąć wysoki poziom merytoryczny oraz szacunek kręgów medycznych na świecie.
Oprócz wielu sukcesów medycznych towarzystwo zajmuje się również rozpowszechnianiem wiedzy o neurologii. Od 1922 roku jest wydawcą najstarszego czasopisma neurologicznego w Polsce „Neurologia i Neurochirurgia Polska”, opisującym najnowsze odkrycia z dziedziny.
Źródło: Polskie Towarzystwo Neurologiczne