Prezes ABM prof. Wojciech Fendler zatwierdził listę rankingową zawierającą wyniki konkursu na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK) w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Do konkursu złożonych zostało 16 wniosków, a 10 z nich uzyskało pozytywną rekomendację. Łączna kwota jaka trafi do ośrodków to 162 675 628,52 zł. Co ważne, dzięki konkursowi każde województwo w Polsce będzie mieć swoje Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.
– Celem projektu jest utworzenie w NIO wyspecjalizowanego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, które będzie wspierać badaczy i naukowców Instytutu w inicjowaniu i realizacji niekomercyjnych badań klinicznych - wyjaśnia prof. Piotr Rutkowski, który jest pełnomocnikiem Dyrektor NIO ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych.
Planowane w ramach CWBK działania obejmują wdrożenie jednolitych standardów operacyjnych, zatrudnienie większej liczby wykwalifikowanych pracowników oraz systematyczne podnoszenie kompetencji kadr. Co więcej, wykorzystanie potencjału NIO-PIB w tym obszarze pozwoli na zwiększenie liczby badań klinicznych prowadzonych nie tylko w samej jednostce, ale i w skali całego kraju.
– Dzięki temu Centrum zapewni pacjentom łatwiejszy dostęp do nowoczesnych badań klinicznych, w tym badań nad innowacyjnymi technologiami medycznymi, nowymi biomarkerami i rozwiązaniami cyfrowymi. Tworząc CWBK NIO-PIB nie tylko umocni swoją pozycję w czołówce polskich ośrodków badawczych, ale i przyczyni się do rozwoju polskiej onkologii, zapewniając lepsze warunki dla innowacyjnych badań i poprawę dostępności zaawansowanych terapii dla pacjentów - dodaje Paulina Śliwka, kierująca działem Badań Klinicznych w NIO-PIB w Warszawie.
Poza realnym wpływem na udoskonalenie działań w zakresie badań klinicznych, utworzenie CWBK umożliwi także Instytutowi dołączenie do Polskiej Sieci Badań Klinicznych (PSBK). Członkostwo w Sieci pozwoli zaś na ujednolicenie standardów zarządzania badaniami klinicznymi oraz zwiększenie atrakcyjności polskiego rynku badań klinicznych dla sponsorów, ze szczególnym uwzględnieniem publicznych jednostek badawczych. – To ważny krok w kierunku dalszego rozwoju Instytutu, ale i podnoszenia jakości badań klinicznych w Polsce - podsumowuje prof. Rutkowski.
Polska zajmuje wysokie, 11 miejsce na świecie w zakresie prowadzonych badań klinicznych, w samym tylko NIO prowadzonych jest ich obecnie ponad 500.
inf pras