Istotnym punktem programu będą trzy roboty operacyjne, na których uczestnicy będą mogli wykonywać zabieg usunięcia prostaty z powodu guza, który obecnie jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn.
– Urologia jako chirurgiczna dziedzina zabiegowa jest obecnie najbardziej „gadżeciarska” specjalnością. Owo „gadżeciarstwo” wynika z możliwości wykorzystania szerokiej gamy sprzętu operacyjnego od sprzętu endoskopowego pozwalającego na diagnostykę i leczenie np. przez cewkę moczową, małoinwazyjne operacje laparoskopowe, po których pacjent szybko wraca do aktywności, aż po operacje wykonywane przy użyciu robota operacyjnego, dzięki którym zabieg operacyjny może wiązać się z lepszym powrotem do zdrowia – mówi dr n.med. Klaudia Korecka z Katedry Chirurgii Dziecięcej - Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach.
– Postęp operacyjny wymaga jednak specjalistycznego szkolenia, które na całym świecie coraz częściej odbywa się z wykorzystaniem trenażerów i symulatorów medycznych – dodaje dr Klaudia Korecka.
Druga część sympozjum odbędzie się w sobotę (17.06.) i będzie poświęcona leczeniu kamicy nerkowej. Tym razem będzie miała ona miała formę dyskusji między wykładowcami. Każdy z nich zaprezentuje swoje wcześniej nagrane filmy z poszczególnych zabiegów. W sympozjum poza specjalistami z całej Polski wezmą udział także czołowi endourolodzy z zagranicy.
Oprac. na podst.: informacja prasowa