Nie chodzi jednak o istniejącą szczepionkę. Takeda musi najpierw opracować, wyprodukować i zarejestrować nową, inaktywowaną szczepionkę przeciwko wirusowi polio szczepu Sabin (sIPV, ang. Sabin-strain inactivated poliovirus vaccine).
Inicjatywa ta jest zgodna ze strategią działania firmy, która polega na wykorzystywaniu innowacji i współpracy partnerskiej w odpowiadaniu na niespełnione potrzeby dotyczące zdrowia publicznego widzianego globalnie, jak również z celami zrównoważonego rozwoju przyjętymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych we wrześniu 2015.
- Zakończenie walki z polio stanowi główne zobowiązanie japońskiej firmy wobec zdrowia dzieci z krajów rozwijających się z całego świata – powiedział Christophe Weber, prezes i dyrektor generalny Takeda.
- W 2016 roku świat jest bliższy pokonaniu wirusa polio niż kiedykolwiek wcześniej. Aby dokonać eradykacji polio musimy upewnić się, że każde dziecko będzie chronione przed tą chorobą - ta partnerska współpraca pomoże nam zapewnić, że świat będzie miał wystarczającą ilość szczepionek, aby wykonać to zadanie do końca i zachować świat wolnym od polio – uważa Chris Elias, prezes Globalnego Rozwoju w fundacji Billa i Melindy Gates.
Polio to prowadząca do inwalidztwa i potencjalnie śmiertelna choroba zakaźna powodowana przez poliowirusy. Nie ma na nią lekarstwa, ale istnieją bezpieczne i skuteczne szczepionki. Strategia eradykacji polio opiera się zatem na zapobieganiu infekcjom poprzez szczepienie wszystkich dzieci w celu uniemożliwienia dalszego przenoszenie się choroby, tak żeby świat pozbył się polio raz na zawsze. Choroba atakuje układ nerwowy i może spowodować nieodwracalne porażenie zaledwie w kilka godzin. Polio może zaatakować w każdym wieku, ale dotyka głównie dzieci w wieku poniżej 5 lat.
Źródło: materiały prasowe