Niedawno informowaliśmy (tutaj i tutaj) o dwóch niebezpiecznych wpadkach słynnego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom w Atlancie (CDC). Nie były to jednak pierwsze przypadki, gdy w laboratoriach o najwyższych standardach bezpieczeństwa, przechowujących najgroźniejsze patogeny, dochodziło do groźnych w skutkach ludzkich błędów. Oto 5 takich sytuacji z ostatniego półwiecza.
1977: grypa H1N1
W wyniku naruszenia procedur bezpieczeństwa przez chińskich naukowców pracujących nad szczepionką przeciwko grypie, szczep H1N1 wydostał się z laboratorium. Epidemia miała zasięg globalny, zachorowało od 20 do 70 proc. osób, które miały kontakt z wirusem. Na szczęście większość zakażonych przechodziła chorobę łagodnie.
1963-1978: czarna ospa
Nieprzestrzeganie standardów bezpieczeństwa przez pracowników dwóch różnych brytyjskich laboratoriów stało się w latach 1963-1978 przyczyną aż trzech przypadków wydostania się „na wolność” wirusa ospy prawdziwej. Liczba ofiar śmiertelnych wyniosła co najmniej 80.
1995: wenezuelskie końskie zapalenie mózgu (VEE)
Ponad 10 tys. Wenezuelczyków i 75 tys. mieszkańców sąsiedniej Kolumbii zachorowało na VEE. Wirus pochodził z jednego z wenezuelskich laboratoriów. 311 zakażonych zmarło. Poważne neurologiczne powikłania wystąpiły u ponad 3000 chorych.
2003: SARS
Słynna pandemia zespołu ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS), która w 2003 r. zabiła 774 osoby (na 8096 zakażonych), nie była spowodowana patogenem, który wymknął się z laboratorium. Jednak od tego czasu groźny wirus SARS wydostawał się z laboratoryjnych sejfów już sześciokrotnie. W 4 przypadkach niebezpieczny błąd popełnili pracownicy laboratorium w Pekinie, dwa pozostałe miały miejsce w Singapurze i na Tajwanie. Na szczęście nie doszło do wybuchu kolejnej epidemii.
2007: pryszczyca
Epidemia tej wysoce zaraźliwej wirusowej choroby zwierząt racicowych może spowodować śmierć (a właściwie – konieczność uśmiercenia) milionów zwierząt hodowlanych i straty ekonomiczne sięgające miliardów dolarów. W 2007 wirus wydostał się z jednego z brytyjskich laboratoriów. W krótkim czasie zachorowało 278 zwierząt z gospodarstwa odległego o niespełna 4 km od placówki naukowej. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii, 1578 sztuk bydła przeznaczono do utylizacji i spalono. Straty wyniosły 200 mln funtów.
Źródło: Business Insider