Sąd Najwyższy przychylił się do decyzji brytyjskiej Komisji ds. Płodności i Embriologii (HFEA), która w ubiegłym roku nie wydała zgody na zapłodnienie zamrożonych jajeczek nieżyjącej od 2011 r. kobiety. Surogatką miała zostać matka zmarłej.
Zdaniem HFEA, nie ma pewności co do woli zmarłej na raka w wieku 23-lat kobiety, ponieważ nie została ona wyrażona na piśmie.
Rodzice zmarłej twierdza, że ich córka ponad wszystko pragnęła zostać mamą i, kiedy wiedziała już, że nie wygra z nowotworem, poprosiła własną, 59-letnią dziś matkę o urodzenie dziecka za nią. Para jest przekonana, że ich córka byłaby zdruzgotana odmowną decyzją władz.
Komórki jajowe pobrano i zamrożono krotko po tym, jak u kobiety zdiagnozowano raka jelita. Rodzice zmarłej prosili HFEA o zgodę na zabranie przechowywanych w Hammersmith Hospital jajeczek za granicę – do jednej z klinik leczenia niepłodności w Nowym Jorku, która była zainteresowana przeprowadzeniem niecodziennej procedury. Jajeczka miały zostać zapłodnione nasieniem anonimowego dawcy i implantowane w macicy genetycznej babki.
Źródło: The Independent