– Są pewne uwarunkowania Unii Europejskiej, dotyczące kształcenia i możliwości przemieszczania się, więc studiowanie na zasadach ogólnych nie może raczej być związane z rozwiązaniami lojalnościowymi. Myślimy natomiast o systemie stypendialnym, który pomagałby w studiowaniu i był zobowiązaniem do tego, by potem przepracować pewien czas w publicznej ochronie zdrowia – powiedział Adam Niedzielski.
Jednym ze sposobów na rozwiązanie problemów z brakami kadrowymi wśród lekarzy ma być zwiększanie limitów przyjęć na studia na kierunku lekarskim. W efekcie coraz więcej uczelni, również niemedycznych, stara się o pozwolenie na uruchomienie takiego kierunku. W związku z tym pojawiają się obawy o jakość kształcenia.
– Poziom kształcenia absolutnie nie spadnie, ponieważ każda z tych uczelni musi spełnić pewne warunki wstępne by w ogóle zacząć kształcić lekarzy. Po drugie, nacisk na jakość w ostatnich latach jest zdecydowanie większy niż wcześniej – zapewniał w wywiadzie szef resortu zdrowia.
Adam Niedzielski był pytany również o postęp prac nad ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ten akt prawny jeszcze nie został poddany głosowaniu, a tymczasem z końcem roku zamknięty ma być pilotaż KSO.
– To nie jest rozwiązanie, które można przygotować w pięć minut, to rozwiązanie bardzo kompleksowe. Jesteśmy w założeniu, że będziemy płynnie przechodzić z pilotażu do rozwiązania systemowego. Projekt ustawy, który przygotowaliśmy, finalizuje ścieżkę rządową jeśli chodzi o legislację i do końca listopada będzie rozpatrywany na Radzie Ministrów. To nie jest akt prawny, który będzie budził polityczne kontrowersje – powiedział minister.