Ostre wiotkie zapalenie rdzenia (acute flaccid myelitis – AFM) to rzadka, ale poważna choroba neurologiczna o nagłym początku, zwykle dotykająca dzieci. Objawia się najczęściej osłabieniem siły mięśniowej kończyn, opadaniem powiek, problemami z poruszaniem gałkami ocznymi. Porażenie może objąć mięśnie oddechowe.
Na AFM nie lekarstwa. Naturalny przebieg choroby bywa różny – większość pacjentów wymaga hospitalizacji, ale wraca do zdrowia. U niektórych niepełnosprawność ma charakter trwały. Część pacjentów wymaga mechanicznego wspomagania oddechu. Zdarzają się też przypadki śmiertelne. W 2014 roku w USA na AFM zmarło pięcioro dzieci.
W bieżącym roku Centers for Disease Control and Prevention (CDC) potwierdziło już 90 przypadków AFM w 27 stanach. Większość chorych to dzieci (90%), najczęściej poniżej 4. roku życia.
Czynnik etiologiczny nie został ostatecznie poznany, ale coraz więcej danych wskazuje na to, że jest nim enterowirus 68 (EV-D68), patogen spokrewniony z wirusem polio.
- Jesteśmy coraz bliżej ustalenia przyczyny tej choroby. Dotychczasowe dane kliniczne, laboratoryjne i epidemiologiczne wskazują na patogenezę wirusową. Na tym etapie nie wykluczamy jednak żadnych innych możliwości – informuje dr Nancy Messonnier, dyrektor będącego częścią CDC Narodowego Centrum ds. Szczepień i Chorób Układu Oddechowego (National Center for Immunization and Respiratory Diseases).
W ciągu ostatnich dwóch tygodni CDC spotkała się jednak z falą krytyki ze strony swoich własnych doradców medycznych za opieszałość w uznaniu wirusa jako przyczyny AFM i rozważenie przyczyn takich jak zaburzenia genetyczne i toksyny środowiskowe. Wielu zewnętrznych konsultantów CDC od dawna uważa, że za zachorowania na AFM odpowiedzialne są enterowirusy.
Medycyna nie dysponuje szczepionkami przeciwko wirusom EV-D68 i EV-A71. Zapobieganie ostremu wiotkiemu zapaleniu rdzenia polega więc jedynie na unikaniu kontaktu z chorymi, częstym myciu rąk, a także zakrywaniu ust i nosa w czasie kaszlu i kichania, aby zmniejszyć ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa za pośrednictwem osób nieświadomych zakażenia.
Źródło: CDC / CNN