Dane ponad 70 tys. dorosłych mieszkańców Danii monitorowanych przez 5 lat posłużyły uczonym z Syddansk Universitet do przeanalizowania wpływu spożywania różnych ilości i typów napojów alkoholowych na rozwój cukrzycy.
W analizie nie oddzielono cukrzycy typu 1. od typu 2., jednak u większości spośród 859 mężczyzn i 887 kobiet, u których w czasie trwania badania zdiagnozowano tę chorobę, był to typ 2.
Okazało się, że picie niewielkich ilości alkoholu 3–4 razy w tygodniu zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę średnio o 27 proc. u mężczyzn oraz o 32 proc. u kobiet (w porównaniu do abstynentów).
– Wyniki naszego badania wskazują na wyraźny związek pomiędzy częstością picia alkoholu a ryzykiem pojawienia się cukrzycy. Najmniejsze ryzyko zachorowania na to schorzenie zaobserwowaliśmy u osób pijących właśnie 3–4 razy w tygodniu – mówi prof. Janne Tolstrup, główna autorka.
Oczywiście, ważna była także ilość. Największą redukcję ryzyka rozwoju cukrzycy (o 43 proc.) obserwowano u mężczyzn wypijających 14 drinków w tygodniu oraz u pań pijących 9 porcji alkoholu na tydzień (redukcja ryzyka o 58 proc.). Są to wynik uśrednione dla wszystkich rodzajów trunków, jednak stwierdzono bardzo istotne różnice pomiędzy nimi.
Najbardziej sprzyjającym profilaktyce cukrzycowej (u obojga płci) napojem było wino, co najprawdopodobniej jest zasługą zawartych w nim składników regulujących glikemię.
Inaczej było z piwem. Mężczyźni, którzy wypijali od 1 do 6 „browarów” tygodniowo chorowali na cukrzycę o 21 proc. rzadziej [niż abstynenci], jednak napój ten nie wpływał na ryzyko zachorowania u kobiet.
Panie powinny też, jak sugerują autorzy, trzymać się z dala od ginu. Codzienne sięganie po ten trunek zwiększało bowiem u kobiet zagrożenie cukrzycą aż o 83 procent.
Krytycznie do wyników duńskiego badania podchodzi prof. Graham Wheeler z University College London. Specjalista zwraca uwagę, że obserwacyjny charakter badania nie pozwala na stwierdzenie przyczynowo-skutkowej natury korelacji pomiędzy spożyciem alkoholu a ryzykiem zachorowania na cukrzycę. Specjalista przypomina też, że picie alkoholu, nie tylko w nadmiarze, może prowadzić do marskości wątroby oraz sprzyjać powstawaniu kilku typów nowotworów, nie wspominając o zagrożeniu choroba alkoholową.
Warto też zauważyć, że badania dotyczące cukrzycy prowadzone na populacji duńskiej niekoniecznie dałyby takie same wyniki, gdyby obejmowały uczestników z innych krajów Europy. Dania wyróżnia się bowiem wyjątkowo niskim odsetkiem osób z otyłością – cierpi na nią tylko ok. 10 proc. mieszkańców tego kraju.
Źródło: The Independent