Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Alternatywne źródło trombocytów

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 11 kwietnia 2016 14:55

Alternatywne źródło trombocytów - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Brytyjscy naukowcy opracowali metodę „hodowania” płytek krwi w laboratorium. Czy zmniejszy to zapotrzebowanie na krew pozyskiwaną od dawców?

Trombocyty, czyli płytki krwi, powstają w szpiku kostnym w procesie trombopoezy. Płytki nie są samodzielnymi komórkami, a jedynie odłączonymi od megakariocytów fragmentami cytoplazmy, otoczonymi błoną komórkową.

Płytki krwi odgrywają bardzo istotną rolę w procesie krzepnięcia. Uczestniczą też w inicjowaniu zmian miażdżycowych, stymulują wzrost fibroblastów, stymulują wzrost komórek mięśni gładkich i naczyń.

W praktyce klinicznej płytki krwi podaje się m.in. w celu powtrzymania masywnych krwawień (urazy, zabiegi chirurgiczne) a także chorym na niektóre nowotwory krwi czy hemofilię. Zapotrzebowanie na preparaty płytkowe jest więc dość duże.

Przełomowa metoda opracowana przez naukowców z University of Cambridge polega – mówiąc najogólniej - na chemicznej stymulacji megakariocytów do wytwarzania trombocytów in vitro.

Niestety, na razie metoda nie jest zbyt wydajna. Za jej pomocą można z jednego megakariocyta wytworzyć ok. 10 trombocytów. W szpiku kostnym z jednego megakariocyta powstaje ich nawet 2000. Twórcy metody zapewniają jednak, że z czasem uda się ją udoskonalić.

Źródła: „Nature Communication” / BBC News

Podobne artykuły

krew
26 sierpnia 2024
Siedziba_NIK_-_front
Kontrola NIK

Krwiodawstwo: Jest dobrze, ale...

13 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także