Badacze przeanalizowali dokumentację medyczną obejmującą 184 tys. wizyt ambulatoryjnych w USA. Wizyty miały miejsce w latach 2010–2011. Pacjentami byli zarówno dorośli, jak i dzieci.
Okazało się, że 12,6 proc. wizyt zakończyło się wystawieniem recepty na antybiotyk. Najczęściej lek z tej grupy otrzymywali chorzy na zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego oraz zapalenie gardła.
Wszystkie schorzenia układu oddechowego łącznie były powodem wystawienia 221 recept na antybiotyki na 1000 mieszkańców rocznie, przy czym, w ocenie autorów badania, właściwy lek (w tym także – w odpowiedniej dawce i na wystarczająco długi okres) zlecono w ok. połowie przypadków pacjentów ze schorzeniami z tej grupy.
Uwzględniając wszystkie diagnozy, liczba recept na antybiotyki wyniosła w badanej próbie 506 na 1000 mieszkańców rocznie, z czego w 69,7 proc. przypadków zlecono – zgodnie ze standardami postępowania – lek właściwy.
Z powodu zakażeń szczepami lekoopornymi każdego roku w USA umiera ok. 23 tys. osób. Federalny program redukcji nadmiernego stosowania antybiotyków zakłada, że do 2020 r. liczba recept na antybiotyki przepisywane niezgodnie z zaleceniami zostanie obniżona o połowę.
Źródła: JAMA / The Guardian