Badanie prowadzić będzie producent leku – firma Genentech/Roche wraz z partnerem instytucjonalnym – Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA).
Wcześniej podobne badania przeprowadzono w Państwie Środka – na początku marca producent tocilizumabu przekazał bezpłatnie Chinom partię leku o wartości 2 milionów dolarów. Wyniki były obiecujące i chińscy eksperci uwzględnili w wytycznych Narodowej Komisji Zdrowia, że tocilizumab może być stosowany w leczeniu ciężkich przypadków uszkodzenia płuc u chorych na COVID-19 z wysokim poziomem interleukiny IL-6.
Tocilizumab jest lekiem biologicznym. Nie działa bezpośrednio na wirusa SARS-CoV-2. Jest inhibitorem receptora jednej z cytokin prozapalnych – interleukiny 6 (IL-6). W przebiegu COVID-19 organizm może zareagować gwałtowną nadprodukcja komórek odpornościowych i cytokin – to niebezpieczne zjawisko, nazywane „burzą cytokin”, odpowiedzialne było za wysoką śmiertelność w trakcie pandemii hiszpanki w 1918 roku oraz SARS w 2003 roku.
Tocilizumab został po raz pierwszy zatwierdzony przez FDA w 2010 r. do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Od 2017 r. może też być stosowana w USA w leczeniu „burzy cytokin” będącej powikłaniem terapii CAR-T.
W Polsce lek dostępny jest w ramach programu lekowego B.33 – „Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia Stawów o przebiegu agresywnym”.
Źródło: FDA/PharmaDaily