Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Analiza genomu trafia pod strzechy

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 7 kwietnia 2017 11:13

Analiza genomu trafia pod strzechy - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Zestaw testowy, dzięki któremu na podstawie próbki śliny można wykryć obecność genów związanych z podwyższonym ryzykiem zachorowania na 10 poważnych schorzeń, będzie dostępny dla każdego – zdecydowała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków.

Do tej pory z oferty firmy 23andMe można było korzystać tylko zdalnie, a opłata za wysyłkę pojemnika z próbką materiału biologicznego stanowiła istotną część całkowitego kosztu usługi. Teraz producent uzyskał zgodę FDA na detaliczną sprzedaż zestawów testowych o nazwie Personal Genome Service Genetic Health Risk (GHR).

Test jest w stanie rozpoznać ponad 500 tys. wariantów genów, których obecność (lub brak) powiązano z ryzykiem zachorowania na 10 schorzeń, z których większość to choroby rzadkie.

  1. choroba Parkinsona
  2. choroba Alzheimera
  3. celiakia
  4. niedobór alfa1-antytrypsyny
  5. dystonia pierwotna
  6. hemofilia C
  7. choroba Gauchera typu 1
  8. niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
  9. hemochromatoza pierwotna
  10. dziedziczna trombofilia

W wydanym komunikacie prasowym FDA podkreśla, że dopuszczony do sprzedaży zestaw testowy dostarcza informacji o ryzyku genetycznym, ale nie określa całkowitego ryzyka wystąpienia danego schorzenia. Oprócz obecności, lub braku pewnych wariantów genowych istnieje bowiem wiele innych czynników, takich jak np. styl życia, które przyczyniają się do rozwoju chorób. Test w żadnym wypadku nie służy też do stawiania diagnoz.

Oprócz testu GHR, który informuje o genetycznych predyspozycjach do określonych chorób, firma 23andMe wykonuje też (na razie wciąż tylko zdalnie) kilka innych ciekawych badań DNA, np. na obecność genów determinujących nietypową odpowiedź na pewne leki czy nadwrażliwość na niektóre składniki żywności czy na alkohol. Największą popularnością cieszy się jednak test określający (procentowo) pochodzenie etniczne. Przykładowy wynik tego badania może wyglądać tak:

Źródła: FDA / 23andme.com

Tematy

genom / 23andMe

Podobne artykuły

iStock-872065914

Sekret zdrowej skóry

21 marca 2023
ThinkstockPhotos-146810339

Kąsek łasy jak genom

31 sierpnia 2017
leki inne
23 grudnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także