Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Antybiotyki winne zakażeniom pooperacyjnym?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 28 marca 2018 00:50

Antybiotyki winne zakażeniom pooperacyjnym? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Ryzyko niebezpiecznych powikłań infekcyjnych po zabiegu chirurgicznym jest większe w krajach o niskich dochodach. Winne nie są jednak warunki sanitarne, ale nadużywanie antybiotyków – twierdzą brytyjscy badacze.

Pacjenci, których poddano operacji w kraju o niskim dochodzie są bardziej narażeni na rozwój ciężkich infekcji spowodowanych przez lekooporne szczepy bakterii – sugeruje analiza przeprowadzona przez naukowców z uniwersytetów w Birmingham, Edynburgu i Warwick. Jej wyniki potwierdzają związek pomiędzy szerokim stosowaniem antybiotyków a zakażeniami ran u pacjentów leczonych chirurgicznie. Rzucają też światło na – do tej pory słabo poznaną – skalę tego zjawiska w krajach rozwijających się.

Uczeni zebrali i porównali dane ze setek szpitali w 66 krajach o niskim, średnim i wysokim dochodzie. Dotyczyły one łącznie ponad 12 tys. pacjentów poddawanych operacjom układu trawiennego.

Okazało się, że ryzyko wystąpienia zakażenia po zabiegu chirurgicznym było w krajach rozwijających się o 60 proc. wyższe niż w państwach o średnim lub o wysokim PKB.

Czas hospitalizacji chorego z zakażeniem rany pooperacyjnej był w krajach rozwijających się trzykrotnie dłuższy, częściej też dochodziło do zgonu pacjenta (choć jego bezpośrednią przyczyną niekoniecznie była infekcja).

– Zidentyfikowaliśmy potencjalny związek między tymi zakażeniami a opornością na antybiotyki. Jest to poważny problem zdrowotny na całym świecie, konieczne jest prowadzenia intensywnych badań w tym zakresie – powiedział dr Ewen Harrison z University of Edinburgh, główny autor.

Źródła: Lancet Infectious Diseases / AlphaGalileo

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także