Paciorkowce grupy B (GBS) stanowią poważne zagrożenie dla noworodków. Wywołane przez nie zakażenie może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, wstrząsu septycznego i do zgonu dziecka. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy karmienie naturalne zabezpiecza noworodki przed tym drobnoustrojem.
W eksperymencie wykorzystano próbki mleka pozyskanego od pięciu karmiących kobiet. Wyizolowano z nich oligosacharydy, a następnie – pod mikroskopem – obserwowano, jak w kontakcie z nimi zachowają się paciorkowce grupy B.
Okazało się, że oligosacharydy z ludzkiego mleka są w stanie zaszkodzić bakteriom na dwa sposoby. Po pierwsze – bezpośrednio je zabijając, a po drugie – uniemożliwiając im tworzenia ochronnego biofilmu.
Skuteczność oligosacharydów wobec różnych szczepów GBS nie była jednak taka sama. Bakterie udało się w pełni zneutralizować tylko w przypadku jednego z pięciu szczepów.
Na razie uczonym nie udało się ustalić, dlaczego tak się dzieje. Dopiero wyjaśnienie tego zjawiska otworzy im drogę to stworzenia – na bazie oligosacharydów ludzkiego mleka – nowych antybiotyków, tak bardzo potrzebnych lekarzom w dobie rosnącej lekooporności bakterii.
Źródła: Infectious Diseases / Science Alert