Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Antykoncepcja doustna może zwiększać ryzyko napadów padaczki

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 2 kwietnia 2016 15:14

Antykoncepcja doustna może zwiększać ryzyko napadów padaczki - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Naukowcy z Texas A&M Health Science Center sugerują, że jedna z substancji czynnych wielu popularnych dwuskładnikowych doustnych pigułek antykoncepcyjnych, może nasilać częstość i zwiększać ciężkość napadów epilepsji. O którą substancję chodzi?

Zdaniem autorów badania jest nią etynyloestradiol. Zastępuje on fizjologiczne estrogeny, których synteza jest hamowana w rezultacie stosowania antykoncepcji doustnej. Etynyloestradiol jest pochodną naturalnego estradiolu i nie ulega strawieniu w przewodzie pokarmowym po podaniu doustnym.

– Zainspirowały nas wcześniej publikowane badania prowadzone w populacji kobiet chorujących na epilepsję. Wynikało z nich, że panie, które przyjmują doustną antykoncepcję doświadczają napadów drgawkowych średnio 4,5 razy częściej w porównaniu do tych, które takich środków nie zażywają. Nie rozstrzygnięto jednak, który ze składników pigułek jest za to odpowiedzialny – mówi prof. D. Samba Reddy, główny autor badania.

Warto przeczytać

Najnowszy eksperyment przeprowadzono na modelu zwierzęcym. Okazało się, że składnikiem tym jest etynyloestradiol. Co więcej – otrzymujące go zwierzęta nie tylko miały więcej ataków epilepsji, ale były to napady trudniejsze do opanowania.

Choć padaczka częściej dotyka mężczyzn, kobiety chorują na nią ciężej. Doświadczają większej liczby napadów i słabiej reagują na leczenie.

– Wiadomo, że padaczkę trudniej jest kontrolować u kobiet, które osiągnęły dojrzałość płciową. Hormony związane z cyklem menstruacyjnym i ciążą mogą zwiększać podatność na napady. Pacjentki często zgłaszają nasilenie się częstości ataków na tydzień przed miesiączką – tłumaczy prof. Reddy.

Autorzy badania sugerują, aby chorujące na padaczkę kobiety w wieku rozrodczym skonsultowały się ze swoim neurologiem i ginekologiem w celu ewentualnej zmiany metody zapobiegania ciąży na taką, która nie obejmuje stosowania leków hormonalnych.

Źródła: „Epilepsy Research” / Futurity

Podobne artykuły

leki
4 października 2024
Urszula Szybowicz SD
Kampania Przeciw Stygmatyzacji "Wyprostuj Spojrzenie"

Urszula Szybowicz: Trzeba edukować o zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego – również lekarzy

13 września 2024
Zrzut ekranu 2024-09-9 o 09.39.08
KAMPANIA PRZECIW STYGMATYZACJI "WYPROSTUJ SPOJRZENIE"

Jak wygląda według Polaków osoba chorująca na epilepsję? Mity wciąż żywe...

12 września 2024
Konrad Rejdak padaczka
Kampania przeciw stygmatyzacji "Wyprostuj spojrzenie"

Prof. Konrad Rejdak: Musimy przełamywać stereotypy związane z padaczką

9 września 2024
Zrzut ekranu 2024-03-26 o 08.58.49

#PurpleDayPoland2024

26 marca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także