Badacze Davidoff Cancer Center przeprowadzili retrospektywne populacyjne badanie kohortowe. Analiza, którą objęto 183,9 tys. dorosłych powyżej 50. roku życia, miała za zadanie porównać częstość występowania chorób nowotworowych pomiędzy dwoma grupami: przyjmującymi połączenie klopidogrelu + ASA oraz tylko ASA.
Z badania wykluczono pacjentów leczonych nowszymi lekami antypłytkowymi, takimi jak prasugrel czy ticagrelor, a także osoby, który w przeszłości chorowały na nowotwór.
Ostatecznie uczestników podzielono na trzy grupy:
- klopidogrel + ASA – 9,6 proc.,
- ASA – 49 proc.,
- bez leczenia antypłytkowego – 41 proc.
W czasie objętym obserwacją nowotwór zdiagnozowano u 21,9 tys. osób. Najczęściej były to: rak piersi (13,3 proc.), jelita grubego (13,7 proc.), prostaty (9,5 proc.) i płuca (7,4 proc.).
Analiza wykazała, że ryzyko zachorowania na raka w grupie 1. było o 54 proc. niższa, a w grupie 2. o 46 proc. niższe niż u osób nie otrzymujących żadnego leczenia antypłytkowego.
- Wiele wcześniejszych badań wskazywało na redukcję ryzyka zachorowania na nowotwór i osób przyjmujących ASA. Jednak w przypadku stosowania kombinacja klopidogrel + ASA dane były niejednoznaczne, a nawet sugerujące, że połączenie tych leków zwiększa zagrożenie rakiem. Nasze badanie pokazuje, że kombinacja ta jest co najmnej tak samo bezpieczna jak sam kwas acetylosalicylowy – wyjaśnia dr Avi Leader, główny autor.
Źródło: The American Journal of Medicine / /Healio