Paramedycy z Queensland Ambulance Service (QAS), przy wsparciu specjalistów medycyny ratunkowej z Emergency Medicine Foundation (EMF), przeprowadzili pierwsze na świecie badanie porównujące skuteczność midazolamu i droperydolu stosowanych u agresywnych pacjentów w warunkach przedszpitalnych.
Badacze stwierdzili, że droperydol wywoływał sedację o 70% szybciej, a przy tym trzykrotnie rzadziej powodował działania niepożądane. Ustalono, że optymalny algorytm postępowania z agresywnym pacjentem to podanie 10 mg droperydolu (skuteczność 65-75%), a w razie potrzeby kolejnych 10 mg (skuteczność 95%) oraz ketaminy.
- Midazolam jest uznanym standardem na świecie, ale może mieć znaczące skutki uboczne, dlatego nie zawsze można za jego pomocą bezpiecznie uspokoić agresywnych pacjentów – tłumaczy Lachlan Parker, jeden z autorów. - Nasi ratownicy i personel oddziału ratunkowego z zadowoleniem przyjmują możliwość stosowania droperydolu. Lek ten jest łatwiejszy do podania, działa szybciej, wykazuje mniej skutków ubocznych, rzadko uspokaja nadmiernie. Wierzę, że – dzięki naszemu badaniu - droperydol będzie niebawem stosowany przez ratowników medycznych na całym świecie.
- Każdego roku dochodzi do tysięcy niebezpiecznych incydentów, w których pracownicy „pierwszej linii” opieki medycznej narażeni są na agresję osób, którym próbują udzielić pomocy. Cieszę się, że badanie przeprowadzone przez ratowników medycznych z naszego stanu zaowocuje wzrostem bezpieczeństwa personelu medycznego – powiedział Steven Miles, minister zdrowia stanu Queensland.
Źródło: news-medical.net