Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Badanie związanej z NIO-PIB studentki kierunku lekarskiego WUM zakwalifikowane na ESMO

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 kwietnia 2025 12:30

Badanie związanej z NIO-PIB studentki kierunku lekarskiego WUM zakwalifikowane na ESMO - Obrazek nagłówka
fot. WUM
Paulina Kalman, studentka VI roku kierunku lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz prezeska Studenckiego Onko-Forum (SOF) działającego przy Narodowym Instytucie Onkologii, zaprezentuje wyniki swoich badań podczas najbliższej edycji prestiżowego kongresu ESMO Breast Cancer 2025 w Monachium. Plakat naukowy podsumowujący badanie dotyczące świadomości profilaktyki raka piersi wśród studentów kierunków medycznych został zakwalifikowany do prezentacji podczas sesji plakatowej jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowotworom piersi w Europie.

Przeprowadzone badanie to efekt współpracy Pauliny, SOF i Sekcji Raka Piersi Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (PTOK).

– Jest to pierwsza tego rodzaju analiza. Dotychczas nikt nie podjął się zbadania podejścia studentów kierunków medycznych do profilaktyki nowotworowej – mówi Paulina Kalman.

Dzięki zaangażowaniu SOF udało się zaprosić do projektu studentów z różnych uczelni medycznych w Polsce, co pozwoliło na zebranie unikalnych danych – w badaniu uczestniczyło aż 9 uczelni (Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, UKSW, Gdański Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu), a liczba uzyskanych odpowiedzi przekroczyła 1200. Tak szeroka skala badania umożliwiła dokładną analizę poziomu wiedzy przyszłych lekarzy i pracowników ochrony zdrowia w zakresie profilaktyki raka piersi.

Uzyskane wyniki ujawniają istotne luki w edukacji studentów.

– Okazuje się, że wiedza na temat profilaktyki nowotworowej nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać – wyjaśnia przyszła lekarka.

Respondenci wskazywali, że sposób nauczania na studiach medycznych skupia się głównie na teorii, pozostawiając niewiele miejsca na zajęcia praktyczne oraz bezpośredni kontakt z pacjentem. Brakuje m.in. odpowiedniego przygotowania w zakresie palpacyjnego badania piersi i szczegółowej znajomości programów profilaktycznych. W związku z tym konieczne są zmiany w programach nauczania – większy nacisk na praktyczne szkolenie, wprowadzenie zagadnień profilaktyki onkologicznej już od pierwszych lat studiów oraz lepsza edukacja dotycząca skutecznej komunikacji z pacjentem na temat badań przesiewowych.

Kwalifikacja projektu do sesji plakatowej na kongresie ESMO Breast Cancer, wydarzeniu które gromadzi czołowych ekspertów i badaczy z całego świata, czyni sukces badawczy jeszcze bardziej doniosłym.

– To wyjątkowa sytuacja, ponieważ praca ma charakter studencki i opiera się na badaniu ankietowym, a mimo to może realnie wpłynąć na sposób kształcenia przyszłych lekarzy. Uzyskane wyniki mogą stać się punktem wyjścia do reformy edukacji onkologicznej w Polsce, a przedstawienie ich na arenie międzynarodowej daje szansę na szeroką dyskusję nad koniecznymi zmianami w perspektywie międzynarodowej – podkreśla Paulina.

Wybór kariery w medycynie wymaga determinacji, poświęcenia oraz pasji do nauki. To właśnie te cechy sprawiają, że przyszli lekarze i badacze angażuje się w inicjatywy umożliwiające zdobywanie doświadczenia i budowanie sieci kontaktów już na etapie studiów. Jednym z takich przedsięwzięć jest Studenckie Onko-Forum, działające od 2022 roku przy Narodowym Instytucie Onkologii, które zrzesza studentów zainteresowanych onkologią i tworzy dla nich przestrzeń do rozwoju oraz realizacji ambitnych projektów.

Paulina Kalman jest przykładem osoby, która dzięki pasji i zaangażowaniu rozwija karierę naukową już jako studentka. Dużą rolę w jej rozwoju odegrało wsparcie mentorów, których znalazła w Narodowym Instytucie Onkologii.

– Działalność w SOF otworzyła przede mną drzwi do świata nauki i praktyki onkologicznej. To tutaj spotkałam osoby, które pomogły mi ukierunkować moje zainteresowania i wsparły mnie w realizacji pierwszych projektów badawczych– mówi Paulina.

Jedną z kluczowych postaci wspierających jej rozwój jest dr n. med. Katarzyna Pogoda, ekspertka w dziedzinie onkologii klinicznej, specjalistka badań nad rakiem piersi i pierwsza Polka, która ukończyła program ESMO Leaders Generation Programme. To właśnie przy wsparciu merytorycznym dr Pogody przeprowadzono zakwalifikowane na ESMO badanie.

– Wspieranie młodych, ambitnych studentów jest niezwykle ważne. Medycyna onkologiczna potrzebuje nowych pokoleń lekarzy, którzy będą świetnie przygotowani merytorycznie i świadomi znaczenia profilaktyki nowotworowej – wyjaśnia dr Pogoda.

– Prezentacja wyników na tak prestiżowym wydarzeniu pokazuje, że badania prowadzone przez studentów mogą mieć realny wpływ na rozwój medycyny i edukacji onkologicznej – dodaje.

Udział SOF w kongresie ESMO Breast Cancer 2025 to nie tylko wyróżnienie, ale także szansa na wymianę doświadczeń z ekspertami i nawiązanie międzynarodowych kontaktów naukowych, które z pewnością zaowocują w przyszłości.

– To wielki zastrzyk motywacji do dalszego rozwoju oraz potwierdzenie, że pasja i zaangażowanie w badania onkologiczne przynoszą realne efekty. Trzymam kciuki za kolejne sukcesy – podsumowuje dr Pogoda.

To nie pierwszy sukces ambitnej studentki. W maju Paulina Kalman została laureatką XV edycji Studenckiego Nobla w kategorii „Działalność społeczna”. Studencki Nobel to ogólnopolski konkurs stypendialny organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Laureaci wyłaniani się w 10 kategoriach. Są nimi studenci, którzy odznaczają się wysokim zaangażowaniem w rozwój nauki, działalność artystyczną lub działalność społeczną.

oprac. na podst: NIO-PIB, WUM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także