Ryzyko chorób układu krążenia i zgonu u osób z bezdechem sennym szacuje się zwykle przy użyciu wskaźnika AHI (ang. apnea-hypopnea index), czyli stosunku liczby bezdechów do liczby spłyceń oddechy w ciągu godziny.
Zdaniem autorów badania, którego wyniki ukazały się w „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”, prognoza oparta na wskaźniku AHI nie jest zbyt dokładna, szczególnie w przypadku kobiet.
Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 5712 osób dorosłych z bezdechem sennym (średnia wieku 63 lata, zbliżona liczba mężczyzn i kobiet), które uczestniczyły w trwającym 11 lat badaniu obserwacyjnym poświęconym zdrowiu układu krążenia, przeprowadzonym przez Heart Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI).
Analiza wykazała, że osoby z najkrótszym czasem trwania zdarzeń oddechowych, były o 31 procent bardziej narażone na zgon (w ciągu dekady), w porównaniu do tych, których bezdechy były najdłuższe. Związek ten był jeszcze wyraźniejsze wśród uczestników o umiarkowanym wyniku AHI - w tej podgrupie uczestnicy z najkrótszym czasem trwania zdarzeń oddechowych mieli ryzyko zgonu podwyższone aż o 59 procent.
- Wyniku te wydają się przeczyć intuicji. Wszak można by oczekiwać, że dłuższe okresy braku oddechu będą groźniejsze dla zdrowia niż krótsze – komentuje prof. Matthew Butler z Oregon Health & Science University, współautor. – Jednak to krótsze bezdechy świadczą o niższym progu pobudzenia, większej fragmentacji snu, a przede wszystkim o wyższym napięciem układu współczulnego, co wiąże się z wyższym ciśnieniem tętniczym krwi – tłumaczy naukowiec.
Czasem trwania nieprawidłowych „zdarzeń oddechowych” okazał się wskaźnikiem o podobnej wartości prognostycznej u obu płci. Sam jego pomiar nie stanowi problemu – wymaga takich samych badań polisomnograficznych, jakie stosuje się obecnie do wyznaczenia wskaźnika AHI.
Zdaniem autorów badania, czas trwania zdarzeń oddechowych jest cechą wysoce dziedziczną. Krótsze, a więc groźniejsze epizody są ponadto częstsze u kobiet oraz u Afroamerykanów.
- Wyniki naszego badania pokazują wartość analizy big data w identyfikowaniu nowych czynników predykcyjnych chorób – zauważa dr Susan Redline z Women’s Hospital in Massachusetts.
Istotnym ograniczeniem badania był jego retrospektywny charakter. Nie można więc mówić o wykazaniu przyczynowo-skutkowej zależności pomiędzy krótszym trwaniem bezdechów a wyższym ryzykiem zgonu. Teoretycznie - oba zjawiska mogą mieć inną, wspólną przyczynę.
Źródła: thoracic.org / MNT