Wirus HPV jest najczęstszą przyczyną występowania raka szyjki macicy. W Polsce w ciągu roku diagnozuje się ten nowotwór u ok. 3,5 tys. kobiet, z których około połowa umiera. W nowej strategii rządowej „Polski Ład” wskazano, że zostanie zapewniony dostęp do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. O szczepieniach przeciwko HPV rozmawiamy z prof. Jarosławem Pinkasem, konsultantem krajowym ds. zdrowia publicznego.
- Zdaniem profesora na decyzję o bezpłatnych szczepieniach czekaliśmy wiele lat, było to marzenie wielu osób, które zajmują się zdrowiem publicznym. To był polski dramat. Wiemy jak szybko ww. szczepienie może przynieść spektakularne efekty.
- Najważniejszy jest fakt, że jest wola decydentów oraz znalazły się środki.
- Szczepienie przeciwko HPV jest trudne w realizacji, wiele krajów zabiega o szczepionki, których ilość jest ograniczona. Dużo łatwiej jest zakupić szczepionki, kiedy jest zaplanowany długoletni program szczepień.
- Rak szyjki macicy to ogromny problem społeczny, ale są to też nowotwory głowy i szyi, wywołane wirusem HPV.
- Wysoka wyszczepialność to przekonanie obywateli, że jest to ważne szczepienie oraz jakie są jego korzyści.
- Największym problemem jest wahanie się osób, którzy nie są przekonani, że ta szczepionka jest dobra i bezpieczna oraz wokół której powstały przedziwne mity i fakenewsy.
- Należy zbudować zaufanie dot. szczepień przeciw HPV oraz zapewnić bezpieczną logistykę bez kłopotów z dostępem oraz z dobrze zaplanowanymi działaniami.
Więcej: www.szczepienia-ioz.pl
Znajdź nas:
Twitter: https://twitter.com/praktykw