Naukowcy z Northumbria University twierdzą, że u większości osób cierpiących z powodu ostrej bezsenności skuteczne leczenie może zapewnić jednorazowa, godzinna sesja psychoterapeutyczna. Jak to możliwe?
Badanie objęło 40 pacjentów cierpiących na ostrą bezsenność. O tym typie bezsenności mówi się, gdy problemy ze snem trwają od 2 tygodni do 3 miesięcy. Żaden z uczestników badania nie przyjmował leków nasennych. Pacjentów rozlosowano do dwóch grup – osoby z pierwszej grupy wzięły udział w godzinnej sesji terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) poprowadzonej przez prof. Jasona Ellisa (otrzymały tez broszurę na temat CBT do przestudiowania w domu). W grupie kontrolnej nie wdrożono żadnego postępowania.
Po czterech tygodniach poprawę zgłosiło 60 proc. pacjentów z grupy poddanej terapii. Odsetek ten wzrósł do 73 proc. po kolejnych dwóch miesiącach. W grupie kontrolnej poprawa dotyczyła tylko 15 proc. pacjentów – u pozostałych 85 proc. bezsenność przeszła w postać przewlekłą.
- Przewlekła bezsenność stanowi istotny problem zdrowotny oraz społeczny, generujący wymierne straty ekonomiczne – mówi prof. Ellis. – U dotkniętych nią osób obserwuje się zwiększone ryzyko rozwoju lub zaostrzenia przebiegu wielu schorzeń somatycznych oraz zaburzeń psychicznych. Przeprowadzone przez nas badanie jasno pokazało, że nawet pojedyncza sesja terapeutyczna można pomóc przywrócić prawidłowy sen dużej części cierpiących z powodu ostrej bezsenności.
Źródła: „Sleep” / The Independent