Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Bieganie może zmniejszyć masę… guza nowotworowego

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 17 lutego 2016 11:00

Bieganie może zmniejszyć masę… guza nowotworowego - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Nie ma chyba tygodnia, aby naukowcy nie dostarczyli nam kolejnych dowodów na zbawienny wpływ wysiłku fizycznego na organizm. Tym razem duńscy uczeni donoszą, że bieganie może zredukować wielkość zmiany nowotworowej.

Najnowsze badanie przeprowadzono na myszach. Okazało się, że u chorych na raka gryzoni, które spędzały dużo czasu na kołowrotkach do biegania, obserwowano nawet zahamowanie wzrostu guza a nawet 50-proc. redukcję jego masy, w porównaniu do myszy pozbawionych możliwości oddawania się aktywności fizycznej.

Nie jest to zupełna nowość – autorzy wielu wcześniejszych prac wykazywali, że ćwiczenia fizyczne sprzyjają walce z niektórymi typami nowotworów, w szczególności poprzez zmniejszanie ryzyka nawrotów oraz pozytywny wpływ na jakość życia.

Naukowcy z University of Copenhagen przyjrzeli się bliżej tzw. komórkom NK (Natural Killer – naturalni zabójcy), czyli podstawowej populacji komórek systemu immunologicznego odpowiedzialnych za zjawisko naturalnej cytotoksyczności. Odgrywają one zasadniczą rolę w zwalczaniu komórek nowotworowych przez organizm.

Uczeni z Kopenhagi wykazali, że produkowana w trakcie wysiłku fizycznego adrenalina mobilizuje (za pośrednictwem interleukiny IL-6) komórki NK do przemieszczania się w kierunku guzów nowotworowych płuca, wątroby i skóry.

Związek pomiędzy wysiłkiem fizycznym, adrenaliną oraz komórkami NK potwierdzono w następujący sposób: po pierwsze – efekt wysiłku fizycznego można było symulować poprzez podanie egzogennej adrenaliny, po drugie zaś – u myszy pozbawionych komórek NK rozrostu guzów nowotworowych nie udawało się powstrzymać ani aktywnością fizyczną, ani zastrzykami z adrenaliny.

Źródła: Cell Metabolism / MNT

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także