Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Biologiczna szansa dla osób z ciężką astmą

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 20 września 2017 20:42

Biologiczna szansa dla osób z ciężką astmą - Obrazek nagłówka
U osób z niekontrolowaną, przewlekłą astmą, pomimo stosowania intensywnego schematu standardowego leczenia, często występują silne napady duszności prowadzące do wizyt na oddziałach ratunkowych, hospitalizacji, a nawet do zgonu. Czy szansą dla tej grupy pacjentów staną się leki biologiczne?

Pomimo postępów wiedzy medycznej, wzrostu świadomości pacjentów z astmą i coraz lepszych metod leczenia tej choroby, istnieje zapotrzebowanie na nowe leki oferujące kompleksową kontrolę astmy, w tym zachowanie czynności płuc i redukcję częstości występowania zaostrzeń.

Niekontrolowana, przewlekła, ciężka astma jest często związana z innymi chorobami zapalnymi związanymi z alergią, w tym atopowym zapaleniem skóry, polipami nosa, alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, eozynofilowym zapaleniem przełyku i alergiami pokarmowymi. Choroba ta charakteryzuje się nierównowagą lub nadmierną aktywnością niektórych komórek układu immunologicznego (w tym eozynofilów) oraz białek sygnałowych określanych jako interleukiny – szczególnie IL-4 i IL-13.

Dupilumab to w pełni ludzkie przeciwciało monoklonalne, którego zadaniem jest hamowanie nadaktywności cytokin IL-4 i IL-13.

W badaniu fazy 3 LIBERTY ASTHMA QUEST, oceniającym dupilumab w szerokiej populacji pacjentów z niekontrolowaną, przewlekłą, ciężką postacią astmy, osiągnięto oba pierwszorzędowe punkty końcowe: dupilumab, dołączony do standardowego leczenia, zmniejszał częstość występowania ciężkich napadów astmy (zaostrzeń) i poprawiał czynność płuc. Poziom odpowiedzi uzyskanej u pacjentów był skorelowany ze stanem alergii lub atopii, mierzonym liczbą eozynofilów we krwi oraz za pomocą innych markerów.

W Stanach Zjednoczonych dupilumab jest już zarejestrowany – jako pierwszy i jedyny lek biologiczny – do stosowania w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS) o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, jeśli choroby nie udaje się opanować za pomocą miejscowych leków dostępnych na receptę. Wniosek o rejestrację leku w terapii astmy ma wpłynąć do FDA pod koniec roku.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także