Dla naukowców, którzy opracują najbardziej efektywne rozwiązania, przewidziano (co najmniej trzy niezależne) nagrody pieniężne. Nie chodzi tu tylko o nowe leki czy technologie sctricte medyczne, także o innowacje inżynieryjne, a nawet dotyczące zarządzania system ochrony zdrowia.
Na starcie projekt zasilono kwotą 2,5 mln euro, z czego 1 mln przekazała Komisja Europejska (w ramach programu Horizon 2020), 1 mln Fundacja Billa i Melindy Gates, a 500 tys. firma MSD (program MSD for Mothers).
– Wskaźniki śmiertelności okołoporodowej wciąż pozostają na alarmująco wysokim poziomie w wielu rejonach świata. Około 99 proc. zgonów matek związanych z ciążą, porodem i połogiem ma miejsce w krajach rozwijających się. Musimy znaleźć innowacyjne sposoby wspierania modernizacji systemów opieki medycznej w tych krajach. W ten sposób możemy uratować wiele matek i ich dzieci – powiedział Carlos Moedas, unijny komisarz d.s. badań, nauki i innowacji.
Wg danych UNICEF każdego roku na świecie umiera 5,9 mln dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia, z czego 2,65 mln to noworodki. Z kolei WHO podaje, że 2015 r. przyczyną śmierci 300 tys. kobiet były czynniki takie czynniki związane z ciążą, porodem i połogiem, które można by wyeliminować. Znacznie, bo od 20 do 30 razy większa jest liczba kobiet, które – z powodu tych samych czynników – doznały trwałego uszczerbku na zdrowiu, w stopniu uniemożliwiającym im normalne funkcjonowanie.
Źródło: ec.europa.eu