Osteoartroza (OA) znajduje się w pierwszej dziesiątce chorób powodujących najcięższe kalectwo. Schorzenie to dotyczy 25–30% osób w wieku 45–64 lat, a jego częstość wzrasta z wiekiem. W grupie 75+ na zwyrodnienie stawów cierpi już 80% osób.
Chorobie towarzyszy powstawanie wyrośli kostnych (osteofitów) oraz proces zapalny w obrębie błony miaziowej i tkanek okołostawowych. Do głównych objawów OA należy ból stawów i ograniczenie ich funkcji ruchowej.
Naukowcy z University of Manchester oraz z Tufts University w Bostonie przeprowadzili dwa prospektywne badania kohortowe: Framingham Offspring Osteoarthritis (1268 uczestników obserwowanych przez 4 lata obserwacji) oraz Osteoarthritis Initiative (4796 osób monitorowanych przez 9 lat). Średnie dobowe spożycie błonnika wynosiło 15 i 19 g – odpowiednio w pierwszym i w drugim badaniu.
W wynikach obu badań widoczna była zależność pomiędzy podażą błonnika a ryzykiem pojawienia się osteoartrozy. Obserwacja 4-letnia pokazała, że u osób zjadających najwięcej produktów bogatych w błonnik było ono o 30 procent niższe niż u tych, których dieta zawierała go najmniej. Z kolei w badaniu trwającym 9 lat obniżenie różnica ryzyka była jeszcze wyraźniejsza i wynosiła 61 procent.
Do potraw o wysokiej zawartości błonnika należą: produkty pełnoziarniste, otręby, rośliny strączkowe (fasola, soja), warzywa (kalafior, kapusta pekińska, szpinak, pomidory, brokuły, marchew, karczoch, brukselka, kalarepa, pasternak), orzechy, nasiona (np. dyni, słonecznika, sezamu), niektóre owoce (maliny, agrest, kiwi, awokado, banany, śliwki, jabłka gruszki, morele, brzoskwinie).
Źródło: Science World Report