Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadzili metaanalizę 19 randomizowanych, podwójnie zaślepionych badań dotyczących leczenia statynami w porównaniu z placebo. Wszystkie badania miały ponad 1000 uczestników, a czas obserwacji wynosił co najmniej dwa lata.
– Nasza analiza pokazała, że nawet w pierwszym roku leczenia statyny mogą być przyczyną bólu mięśni tylko u około jednego na 15 pacjentów zgłaszających takie dolegliwości. Przy wyższych dawkach może to być jeden na 10 leczonych. Innymi słowy, statyny nie są przyczyną bólu mięśni u ponad 90% osób, którzy się na niego skarżą – mówi prof. Colin Baigent, główny autor metaanalizy.
W badaniach przeanalizowanych przez autorów wykazano, że terapia statynami w ciągu pierwszego roku stosowania powodowała około 11 dodatkowych zgłoszeń bólu mięśni na 1000 leczonych.
– Musimy lepiej radzić sobie z pacjentami, którzy zgłaszają ból mięśni podczas przyjmowania statyn, ponieważ istnieje tendencja do odstawiania tych leków, a to ma szkodliwy wpływ na zdrowie w dłuższej perspektywie. Musimy też przyjrzeć się informacjom na ulotkach dołączonych do leków. Gdyby leczeni statynami byli lepiej poinformowani o rzeczywistym ryzyku wystąpienia bólu mięśni, rezygnacja z terapii byłaby zjawiskiem rzadszym – dodaje prof. Baigent.
W komentarzu opublikowanym równolegle z wynikami badania prof. Maciej Banach, kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, napisał, że ewentualne skutki uboczne statyn nie powinny być brane pod uwagę przy rozpoczynaniu leczenia.
„Należy mocno podkreślić, że małe ryzyko wystąpienia objawów mięśniowych jest nieistotne w porównaniu z wysoce udowodnionymi korzyściami sercowo-naczyniowymi statyn” – napisał prof. Banach.
Źródło: CNN