Większość zainfekowanych Candida auris nie wykazuje żadnych lub prawie żadnych objawów, jednak w określonych warunkach grzyb może spowodować posocznicę lub ciężkie zakażenia ran – ostrzega Public Health England.
Po raz pierwszy Candida auris pojawił się na Wyspach w 2013 roku. Od tamtego czasu częstość zakażeń stale rośnie, choć wciąż są to jednak przypadki stosunkowo rzadkie.
U większości brytyjskich zakażonych infekcję wykryto przypadkowo, jednak u 27 osób miała ona ciężki przebieg. Na szczęście do tej pory obyło się bez ofiar śmiertelnych.
Leczenie infekcji C. auris bywa trudne, gdyż drobnoustrój ten wykształcił oporność na część standardowo stosowanych leków przeciwgrzybiczych.
Nie jest pewne, w jaki sposób zakażenie C. auris przenosi się z człowieka a człowieka, wszystko jednak wskazuje, że zarówno przez kontakt bezpośredni (np. uścisk dłoni), jak i poprzez odzież i sprzęt medyczny.
Wewnątrzszpitalne epidemie C. auris występowały w ostatnich latach poza Japonią także w USA, Indiach, Pakistanie, Wenezueli, Kolumbii, Izraelu, Omanie, RPA i w Hiszpanii.
Źródło: BBC News