Związek pomiędzy zapaleniem narządów miednicy mniejszej (jedną z najczęstszych chorób zakaźnych kobiet w wieku rozrodczym) a rakiem jajnika nie był do tej pory jednoznacznie wykazany. Część badań potwierdzała jego istnienie, inne zaś – przeciwnie.
Chlamydioza to w USA najczęstsza infekcja przenoszona drogą płciową (STD). Dlatego uczeni z NCI, poszukując czynników ryzyka raka jajnika, postawili przyjrzeć się bliżej właśnie bakteriom z rodzaju Chlamydia
- Rak jajnika jest stosunkowo rzadkim nowotworem, ale trudnym do wykrycia i obarczonym wysoką śmiertelnością – tłumaczy dr Britton Trabert, główny autor. – Jeśli chcemy poprawić skuteczność badań przesiewowych, musimy lepiej zrozumieć, co powoduje ten nowotwór.
Analiza objęła dane z dwóch badań. W pierwszym z nich, przeprowadzonym w Polsce, wzięło udział 278 kobiet, u których zdiagnozowano raka jajnika w latach 2000-2003 oraz 556 pań z grupy kontrolnej.
Drugie, finansowane przez NCI, objęło 160 Amerykanek z tym nowotworem oraz podobnie liczną grupę kontrolną.
Oba badania pokazały podobną zależność – obecność przeciwciał anty-pgp3, charakterystycznych dla aktywnej bądź przebytej infekcji chlamydią, wiązała się z dwukrotnie większym ryzykiem zdiagnozowania raka jajnika.
Źródło: OutbreakNewsToday