Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Choroba Alzheimera: szybsza diagnoza na podstawie analizy siatkówki oka

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 marca 2023 10:35

Choroba Alzheimera: szybsza diagnoza na podstawie analizy siatkówki oka - Obrazek nagłówka
Doktor Christine Greer z Instytutu Chorób Neurodegeneracyjnych w Boca Raton na Florydzie twierdzi, że analizując nerw wzrokowy i siatkówkę można uzyskać szczegółowe informacje o prawidłowościach i nieprawidłowościach naszego układu nerwowego. W tym także rozpoznanie w kierunku Choroby Alzheimera.

Naukowcy wyciągnęli z najnowszych badań pierwsze wnioski, z których wynika, że analiza siatkówki oka może pomóc w diagnozowaniu Choroby Alzheimera, zanim zaczną się jej objawy. A jak wiadomo, między pojawieniem się choroby w organizmie, a jej aktywnością mogą upłynąć nawet dziesiątki lat.

Gdyby lekarze mogli rozpoznać chorobę w jej najwcześniejszym stadium, pacjenci zyskaliby czas, by poprawić nawyki zdrowotne, styl życia i zaczęliby kontrolować czynniki ryzyka, takie jak cukrzycę i wysoki poziom cholesterolu.

Naukowcy zadali sobie pytanie na jakim etapie- najwcześniej- można zarejestrować niepokojące oznaki spadku zdolności poznawczych. W tym celu poddano badaniu tkankę z siatkówki i mózgu od 86 osób z różnymi stopniami pogorszenia sprawności umysłowej i Chorobą Alzheimera. Materiał badawczy zbierany był przez 14 lat. Naukowcy następnie porównali próbki od dawców z normalną funkcją poznawczą do tych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i tych z późniejszym stadium Choroby Alzheimera.

Autorka badania, Maya Koronyo-Hamaoui, profesor neurochirurgii i nauk biomedycznych w Cedars-Sinai w Los Angeles powiedziała, że to pierwsza taka analiza naukowa, która dostarcza dogłębnej oceny profili białkowych oraz molekularnych, komórkowych i strukturalnych skutków Choroby Alzheimera w ludzkiej siatkówce i tego, jak te zmiany odpowiadają zmianom w mózgu. Profesor potwierdziła, że zaobserwowane zmiany w siatkówce korelowały ze zmianami w częściach mózgu zwanych korą entorynalną i skroniową, centrum pamięci, nawigacji i postrzegania czasu.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Acta Neuropathologica, wykazało znaczny wzrost beta-amyloidu, kluczowego markera u osób zarówno z Chorobą Alzheimera, jak i z wczesnym pogorszeniem funkcji poznawczych. Wnioski z badania potwierdziły zmniejszenie komórek mikrogleju o 80% u osób z problemami poznawczymi- a te są odpowiedzialne za naprawę i utrzymanie innych komórek, w tym oczyszczanie beta-amyloidu z mózgu i siatkówki.

Neurolog Richard Isaacson z tego samego Instytutu Chorób Neurodegeneracyjnych powiedział, że naukowcy znaleźli także markery zapalenia, które mogą wskazywać na progresję choroby. Jego zdaniem, nowe badanie oczu sprawdzi się w szybkiej diagnostyce Choroby Alzheimera, ponieważ, jak potwierdza analiza naukowa, jej pierwsze oznaki były widoczne także u osób bez lub z minimalnymi objawami poznawczymi. Isaacson dodał, że badacze znaleźli wyższą liczbę komórek odpornościowych ściśle otaczających blaszki amyloidu beta, jak również inne komórki odpowiedzialne za zapalenie oraz śmierć komórek i tkanek.

Nie ma co przecierać oczu ze zdziwienia. Wszystko wskazuje na poważny przełom w medycynie. Naukowcy są zgodni, że te odkrycia mogą doprowadzić do rozwoju technik obrazowania, które pozwolą diagnozować tę poważną chorobę wcześniej i znacznie dokładniej.

Źródło: CNN

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także