Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Cisza po bitwie z rakiem

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 5 stycznia 2018 12:05

Cisza po bitwie z rakiem - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
U kilkunastu procent pacjentów poddawanych chemioterapii dochodzi do uszkodzenia słuchu. Powikłanie to często dotyczy dzieci. Co jest jego przyczyną?

Pomimo imponujących postępów farmakoterapii nowotworów, związki platyny pozostają częścią wielu schematów chemioterapii. Stosowane są m.in. w raku płuca, pęcherza moczowego, szyjki macicy, jajnika, jądra czy rakach głowy i szyi.

Autorzy pracy opublikowanej przez "Nature Communications" szacują, że cisplatynę i inne leki zawierające ten pierwiastek otrzymuje 10–20 proc. wszystkich pacjentów onkologicznych. Uszkodzenie słuchu dotyczy od 40 do 80 proc. chorych (i co najmniej 50 proc. dzieci) leczonych w taki sposób.

Upośledzenie słuchu, nie mówiąc o jego utracie, znacząco i wieloaspektowo obniża jakość życia, a u dzieci i osób młodych może ograniczać możliwości kształcenia się.

Amerykańscy Naukowcy z National Institute on Deafness and Other Communication Disorders (NIDCD) postanowili zbadać mechanizm, w jakim związki platyny wpływają negatywnie na słuch. Badania prowadzono na myszach, analizowano też narząd słuchu w preparatach sekcyjnych pochodzących od osób zmarłych, leczonych wcześniej onkologicznie.

Okazało się, że cisplatyna odkłada się w uchu środkowym w ilościach proporcjonalnych do czasu stosowania chemioterapii. Powstałe „złogi” pozostają w przewodzie ślimakowym przez wiele miesięcy czy nawet lat. Co ciekawe, najwięcej cisplatyny znaleziono w uchu środkowym dziecka, które leczone było bardzo niskimi dawkami opartych na tym związku chemioterapeutyków.

Autorzy wcześniejszych badań sugerowali inny mechanizm ototoksyczności cisplatyny – nadwrażliwość komórek ucha wewnętrznego na ten lek. Naukowcy z NIDCD są zdania, że wyjaśnienie to było błędne. Mają też nadzieję, że ich okrycie doprowadzi do opracowania metody zapobiegania odkładaniu się związków platyny w uchu środkowym. Tymczasem zalecają regularnie wykonywanie badań audiometrycznych u pacjentów leczonych za pomocą standardowej chemioterapii.

Źródło: CureToday

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także