Średnia oczekiwana długość życia w momencie narodzin nie wzrosła w okresie 2015-2017, pozostając na poziomie 79,2 lat dla mężczyzn i 82,9 lat dla kobiet.
W niektórych częściach Zjednoczonego Królestwa oczekiwana długość życia obniżyła się w latach 2015–2017 o 0,1 roku – spadek dotyczył obu płci w Szkocji i Walii oraz mężczyzn w Irlandii Północnej.
Oczekiwana długość życia brytyjskich 65-latków również nie poprawiła się od 2015, utrzymując się na poziomie na poziomie 18,6 lat dla mężczyzn i 20,9 lat dla kobiet.
– Rosnąca skala ubóstwa i cięcia w wydatkach publicznych – to główne przyczyny zatrzymania rosnącego trendu długości życia w Wielkiej Brytanii – uważa dr Kingsley Purdam, specjalista w dziedzinie metod badań społecznych i statystyki na Uniwersytecie w Manchesterze.
Prof. Stephen Evans, farmakoepidemiolog z London School of Hygiene & Tropical Medicine nie zgadza się z tak uproszczonym wyjaśnieniem niepokojącego zjawiska. – Wciąż nie wiemy, w jakim stopniu wyhamowanie wzrostu oczekiwanej długości życia jest skutkiem bezpośrednich zagrożeń zdrowotnych (takich jak epidemie grypy), a w jakim rezultatem czynników społecznych i ekonomicznych, czy też braku dalszych postępów [po sukcesach w poprzednich latach] w walce z nikotynizmem - zauważa prof. Evans.
– Trudno jest uchwycić dokładną przyczynę, ale fakt, że zmianę trendu w długości życia obserwujemy w tym samym czasie, w którym nasz system ochrony zdrowia i opieki społecznej staje się niewydolny, to z pewnością coś więcej niż zbieg okoliczności. Właściwej opieki nie otrzymuje już ponad milion brytyjskich seniorów – przypomina dyrektor Caroline Abrahams z Age UK.
Źródło: ONS.gov.uk / PharmaTimes