Nowe badania przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie w Pensylwanii wykazały, iż cukrzyca powoduje zmiany w mikrobiomie (ogół mikroorganizmów) jamy ustnej, powodując podatność na choroby przyzębia. Badania na myszach wykazały, że choroby te wiązały się bezpośrednio ze stanem zapalnym i zanikiem kości.
Zaledwie cztery lata temu Europejska Federacja Periodontologii i Amerykańska Akademia Periodontologii wydały raport stwierdzający, że nie ma istotnych dowodów, że cukrzyca jest bezpośrednio związana ze zmianami w mikrobiomie jamy ustnej. Ale Graves i jego koledzy byli sceptyczni i postanowili przeprowadzić własne badania.
Polegały one na pomiarze ubytku kości w układzie mięśniowo-szkieletowym myszy. Na początku naukowcy porównali skład mikrobiomu u myszy zdrowych i chorych na cukrzycę. Odkryli oni, że u obu grup był on bardzo podobny podczas pobierania próbek przed wystąpieniem wysokiego poziomu cukru we krwi lub hiperglikemii. Ale, kiedy u myszy z cukrzycą poziom ten znacząco wzrastał, ich mikrobiom stawał się odmienny od mikrobiomu zdrowych osobników. Myszy chore na cukrzyce miały również zapalenie przyzębia oraz zwiększony poziom IL-17 - cząsteczki odpowiedzialnej za właściwą odpowiedź immunologiczną organizmu. Również u ludzi zwiększone stężenie IL-17 jest związane z chorobą przyzębia.
Ostatecznie badania wykazały jednoznacznie, że zmiany w mikrobiomie jamy ustnej spowodowane przez cukrzycę, powodują stany zapalne przyzębia, a w efekcie utratę kości. Aby to potwierdzić, naukowcy przenieśli drobnoustroje z myszy chorych na cukrzycę na zwierzęta, które były hodowane bez narażania na działanie jakichkolwiek drobnoustrojów. Badanie wykazało, że myszy te miały o 42 procent mniej kości niż te otrzymujące transfery drobnoustrojów od osobników zdrowych.
Cukrzyca jest jedną z chorób ogólnoustrojowych, która jest silnie związana z chorobami przyzębia, ale można znacząco obniżyć ich ryzyko przez dobrą kontrolę glikemii i właściwe dbanie o higienę jamy ustnej.
Źródło: University of Pennsylvania