Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Cukrzycę typu 2 będzie można leczyć skuteczniej

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 1 września 2015 11:32

Cukrzycę typu 2 będzie można leczyć skuteczniej - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Ogłoszono wyniki badania EMPA-REG OUTCOME, w którym oceniano wpływ empagliflozyny na układ sercowo-naczyniowy chorych na cukrzycę typu 2.
[caption id="attachment_10304" align="alignnone" width="620"]Thinkstock Thinkstock[/caption]

Ogłoszono wyniki badania EMPA-REG OUTCOME, w którym oceniano wpływ empagliflozyny na układ sercowo-naczyniowy chorych na cukrzycę typu 2.

Było to wieloośrodkowe, randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą oraz grupą kontrolną otrzymującą placebo. Objęto nim 7 tys. osób z 42 krajów, a przeciętny czas obserwacji wynosił 3,1 roku.

Badanie zaprojektowano w celu oceny wpływu empagliflozyny (dodanej do standardu leczenia w porównaniu z placebo dodanym do standardu leczenia) na incydenty sercowo-naczyniowe u osób dorosłych chorych na cukrzycę typu 2, którzy byli obarczeni wysokim ryzykiem wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych, i u których kontrola glikemii nie była optymalna. Na standard leczenia składały się leki obniżające stężenie glukozy oraz leki układu sercowo-naczyniowego (w tym leki hipotensyjne i obniżające stężenie lipidów).

W badaniu osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy, za który przyjęto czas do wystąpienia zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, a także zawału serca nieprowadzącego do zgonu lub udaru nieprowadzącego do zgonu. Wykazano przewagę empagliflozyny dodawanej do standardu leczenia w zakresie zmniejszania ryzyka sercowo-naczyniowego.

- Przyczyną około połowy wszystkich zgonów chorych na cukrzycę typu 2 na całym świecie są choroby układu sercowo-naczyniowego. Zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego to zasadniczy element leczenia cukrzycy. Zmniejszanie ryzyka sercowo-naczyniowego po zastosowaniu empagliflozyny wykazane w badaniu to ekscytujące odkrycie. Z niecierpliwością czekamy na możliwość podzielenia się pełnymi wynikami badań. – powiedział prof. Hans-Juergen Woerle, wiceprezes Boehringer Ingelheim ds. medycznych.

Szczegółowe wyniki badania zostaną przedstawione 17 września podczas 51. dorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) w Sztokholmie.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także