Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Czy lek na raka prostaty powstrzyma niedoszłych pedofilów?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 12 kwietnia 2016 11:03

Czy lek na raka prostaty powstrzyma niedoszłych pedofilów? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Naukowcy z Karolinska Institute zbadają, czy tzw. kastracja chemiczna sprawdzi się u osób, które nie popełniły przestępstwa pedofilii, ale same obawiają się, że może do tego dojść. Uczeni próbują też znaleźć obiektywne markery związane z zachowaniami pedofilskimi.

Podawanie leków obniżających poziom testosteronu to jeden ze sposobów zapobiegania realizacji skłonności pedofilskich, stosowana u przestępców seksualnych. Szwedzcy naukowcy postawili pytanie – czy leki takie jak degareliks, mogą pomóc osobom, które są zaniepokojone swoimi potencjalnymi skłonnościami pedofilskimi, w skutecznym uniknięciu seksualnego wykorzystania dzieci.

Rekrutacja do badania prowadzona jest poprzez Preventell – specjalny „telefon zaufania” dla osób uzależnionych od seksu oraz mających problemy z akceptacją własnych skłonności seksualnych (jakichkolwiek, nie tylko pedofilskich). Wśród uczestników badania nie będzie więc przestępców seksualnych, a ochotnicy, którzy z własnej inicjatywy szukali pomocy, obawiając się, że w końcu mogą ulec swoim skłonnościom.

Do tej pory na Preventell zadzwoniło ok. 1,5 tys. mężczyzn zaniepokojonych swoimi skłonnościami seksualnymi. Do badania zakwalifikowana na razie tylko kilku, ostatecznie ma to być 60 osób.

Badanie będzie miało charakter podwójnie ślepej próby z placebo. Połowa uczestników otrzyma degareliks, połowa placebo. W przypadku skazanych przestępców seksualnych, którzy chcą lub mają nakaz się leczyć, udział w próbie klinicznej z placebo budziłby ogromne wątpliwości etyczne. Są one bez porównania mniejsze, gdy uczestnikami są osoby, które nie popełniły przestępstwa.

Autorzy badania będą mierzyć skuteczność podawania degareliksu posługując się testami oceniającymi podniecenie seksualne oraz poziom empatii i samokontroli. Będą to zarówno testy psychologiczne, jak i bardziej obiektywne badania wykonywane za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości uda się im zidentyfikować markery (genetyczne, hormonalne i neurologiczne) korelujące ze skłonnościami pedofilskimi.

Lek, którzy będzie wykorzystany w szwedzkim badaniu – degareliks – jest wybiórczym antagonistą hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH), kompetycyjnie i odwracalnie wiążącym się z receptorami GnRH przysadki mózgowej, tym samym zmniejszając szybko uwalnianie gonadotropin, hormonu luteinizującego (LH) i hormonu folikulotropowego (FSH), zmniejszając przez to wydzielanie testosteronu (T) przez jądra. Lek stosowany jest w leczeniu hormonozależnego raka prostaty. Degareliks jest skuteczny w uzyskiwaniu i utrzymywaniu supresji testosteronu znacznie poniżej poziomu kastracyjnego wynoszącego 0,5 ng/ml. Miesięczna dawka podtrzymująca wynosząca 80 mg zapewniała trwałą supresję testosteronu u 97 proc. pacjentów przez co najmniej rok.

Źródła: „Science” / „Newstalk”

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także