Pierwsze przypadki osób z pozytywnym testem na obecność wirusa zika zanotowano już w Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Wirus zika jest roznoszony przez komary z gatunku Aedes aegypti, które przenoszą również dengę i żółtą gorączkę. Bardzo często zakażenie przebiega bezobjawowo, u części osób występują objawy podobne do malarii (bóle głowy, mięśni, gorączka, bóle i obrzęki stawów, wysypka).
Symptomy pojawiają się zazwyczaj do dwóch tygodni od zakażenia i nie trwaj dłużej niż tydzień. Ponieważ objawy odpowiadają również zwykłym chorobom wirusowym, ciężko je prawidłowo zdiagnozować i połączyć z ukąszeniem komara.
Na chorobę wywoływaną wirusem zika nie ma lekarstwa, walczy się jedynie z objawami choroby, np. poprzez zbicie gorączki, czy dolegliwości bólowych itp. Nie istnieje również szczepionka przeciwko temu wirusowi.
Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Naukowcy posiadają coraz więcej dowodów na to, że zakażenie wirusem Zika powoduje pojawienie się mikrocefalii (małogłowie) u dzieci. Najwięcej takich przypadków zaobserwowano w Brazylii, gdzie od października ub.r. wykryto 3,9 tys. przypadków małogłowia u niemowląt.
Wirus może być groźny także dla mieszkańców Europy. Komary oczywiście tu nie przylecą, natomiast okazuje się, że przywożą je turyści. Pojawiły się pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, ostatnio także w Rosji.
Objawy i prewencja
Wszystkim osobom podróżującym w rejony występowania wirusa WHO zaleca ostrożność i rekomenduje następujące środki zapobiegawcze:
- Jeżeli to możliwe należy ograniczyć w najbliższym czasie wyjazdy w rejony występowania wirusa zika. Szczególnie niewskazane jest to dla kobiet w ciąży lub starających się o dziecko.
- Unikanie ukąszenia komarów poprzez: stosowanie moskitier i innych osłon uniemożliwiających przedostanie się komarów do wnętrza budynków; używanie preparatów na komary i owady, noszenie odpowiedniego ubrania – długie spodnie, długie rękawy, czapka i kryjące stopę buty.
Jeśli pomimo zastosowania środków ostrożności zaobserwujemy poniższe objawy, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem:
- umiarkowana gorączka,
- bóle głowy,
- plamista lub grudkowa wysypka,
- bóle mięśni i stawów, głównie tych mniejszych, np. rąk czy stóp,
- obrzęki stawów,
- zapalenie spojówek.
Rekomenduje się, aby osoby wybierające się do Ameryki Południowej przed każdym wyjazdem sprawdziły informacji dotyczących bezpieczeństwa, które znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Polak za granicą”.
Wirus zika po raz pierwszy wykryto w latach 40 w Ugandzie. Od tego czasu rozprzestrzenił się na środkową i zachodnią część Afryki, a także na część Azji i region Pacyfiku. W ciągu dwóch ostatnich lat odnotowano jego obecność w niektórych krajach Ameryki Południowej i Środkowej (Brazylia, Kolumbia, Surinam, Meksyk, Salwador, Gwatemala, Paragwaj oraz Wenezuela), a także w Stanach Zjednoczonych.
Źródło: Newsrm.tv