Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Depresja: leczy się nie tych, co trzeba

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 30 sierpnia 2016 11:20

Depresja: leczy się nie tych, co trzeba - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Z jednej strony – mniej niż jedna trzecia Amerykanów z depresją jest poddawana leczeniu, z drugiej – znaczna część leczonych otrzymuje leki niepotrzebnie – twierdzą naukowcy z Columbia University Medical Center.

Szacuje się, że na zaburzenia depresyjne cierpi około 15 mln dorosłych Amerykanów. Kierowany przez dr. Marka Olfsona zespół psychiatrów z Columbia University Medical Center postanowił zweryfikować, co rzeczywiście kryje się pod tą, często powielaną przez media liczbą.

Przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 46,5 tys. Amerykanów badanie pokazało, że zaburzenia depresyjne dotyczą 8,4 proc. dorosłych. Jednak tylko 28,7 proc. spośród nich otrzymuje jakiekolwiek leczenie. Z kolei w grupie osób leczonych – depresję potwierdzono tylko u ok. 29,9 procent.

– To dość zaskakujące wyniki, biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu ostatnich kilku lat „spożycie” leków antydepresyjnych w USA znacznie wzrosło – podkreśla dr M. Olfson.

– System ochrony zdrowia nie jest przygotowany do zapewnienia osobom z zaburzeniami psychicznymi łatwo dostępnej opieki, zgodnej przy tym z osobistymi i kulturowymi wartościami pacjentów oraz ich preferencjami językowymi – komentuje dr Dara H. Sorkin z University of California.

Źródła: JAMA Internal Medicine / Science World Report

Tematy

depresja

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także