W 2015 r. w wyniku POChP zmarło 3,2 mln ludzi – to o 11,6 proc. więcej niż w 1990 roku, obliczyli autorzy analizy. Jednak porównując dane dla poszczególnych grup wiekowych, widać obniżenie się wskaźników śmiertelności z powodu tej choroby – średnio o 41,9 procent. Skąd więc większa bezwzględna liczba zgonów? Odpowiedź jest prosta – odpowiada za nią wzrost liczby ludzi na świecie oraz starzenie się populacji.
Podobnie wyglądają dane o zachorowalności na POChP. Bezwzględna liczba chorych wzrosła od 1990 r. o 44,2 proc., jednak w poszczególnych grupach wiekowych częstość zachorowań zmniejszyła się średnio o 14,7 procent.
Autorzy przypominają, że do najważniejszych czynników ryzyka zachorowania na POChP należą: palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza, zawodowe narażenie na kontakt z określonymi substancjami (np. ozonem) oraz palenie bierne.
W analizie uwzględniono także astmę oskrzelową. W przypadku tego schorzenia liczby wyglądają nieco bardziej optymistycznie. Bezwzględna liczba zgonów obniżyła się w ciągu ostatniego ćwierćwiecza o 26,7 proc. (w 2015 r. zmarło 400 tys. osób), a poszczególnych grupach wiekowych śmiertelność spadła średnio o 58,8 procent. Ogólna liczba chorych wzrosła o 12,6 proc., ale zachorowalność w grupach wiekowych obniżyła się średnio o 17,7 procent.
Naukowcy przypominają jednak, że astma wciąż jest najczęściej występującym przewlekłym schorzeniem układu oddechowego – choruje na nią na świecie dwukrotnie więcej ludzi niż na POChP. Jednak zgony z powodu tego ostatniego schorzenia są ośmiokrotnie częstsze niż na astmę.
Źródło: The Lancet