Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Dlaczego kobiety coraz częściej chorują na raka trzonu macicy?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 17 lutego 2016 13:29

Dlaczego kobiety coraz częściej chorują na raka trzonu macicy? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Rak trzonu macicy pnie się w krajach rozwiniętych na coraz wyższe miejsce w rankingach najczęstszych nowotworów u kobiet. Brytyjscy naukowcy przypominają, dlaczego tak się dzieje.

W Wielkiej Brytanii rak trzonu macicy (C54) jest już czwartym co do częstości występowania nowotworem u kobiet – po raku piersi, jelita i płuca. W ciągu ostatniej dekady częstość rozpoznawania tego nowotworu wzrosła tam o jedną czwartą. Obecnie jest on diagnozowany o ok. 8700 Brytyjek rocznie (w Polsce w 2010 r. rozpoznano go u 5125 kobiet – to aż dwukrotnie więcej niż w 1990 r.).

Zdaniem autorów raportu opublikowanego właśnie przez Cancer Research UK, jedną z głównych przyczyn wzrostu zapadalności na raka trzonu macicy jest coraz późniejsze zachodzenie w ciążę i rosnący odsetek kobiet, które w ogóle rezygnują z rodzenia dzieci.

W patogenezie tego nowotworu najważniejszą rolę odgrywa nadmierne pobudzenie endometrium estrogenami (hiperestrogenizm). Do głównych czynników ryzyka – oprócz bezdzietności lub urodzenia tylko jednego dziecka – zalicza się także: otyłość, nadciśnienie, przypadki raka piersi, macicy i jelita w rodzinie, grubego, cukrzyca, zespół policystycznych jajników, wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki oraz późna menopauza.

Źródła: Daily Mail / The Telegraph

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także