… przedawkowania leków – wynika z danych opublikowanych przez United Network for Organ Sharing (UNOS).
– Około 40 proc. ogólnego wzrostu liczby przeszczepów od zmarłych wiąże się z rosnącą grupą dawców, których śmierć była skutkiem przedawkowania leku. Nie dysponujemy szczegółowymi informacjami o tym, jakie to konkretnie leki, ale z dużym prawdopodobieństwem przyjąć można, że w większości przypadków były to opioidy – powiedział CNN dr David Klassen, dyrektor medyczny UNOS.
W 2013 r. amerykańscy transplantolodzy pobrali narządy od 8269 osób ze stwierdzoną śmiercią pnia mózgu, w tym od 560 zmarłych po przedawkowaniu leków. W 2017 roku organy pobrano od 10281 zmarłych Amerykanów, wśród których było 1367 ofiar zażycia zbyt dużej dawki leku. Największy wzrost obu wskaźników nastąpił między 2015 a 2016 rokiem.
– Organy osób, które zmarły w wyniku przedawkowania leku, zwykle doskonale nadają się do przeszczepienia – wyjaśnia dr Klassen. Najczęściej do zgonu dochodzi w mechanizmie zatrzymania akcji oddechowej lub serca, bez uszkodzenia narządów. Ponadto, średni wiek dawców z tej grupy jest wyraźnie niższy niż pozostałych.
Wg danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w 2016 roku z powodu przedawkowania leków zmarło w USA 63 tys. osób, w tym ok. 42 tys. po przedawkowaniu opioidów (ta ostatnia liczba uwzględnia jednak nie tylko legalnie nabyte leki, ale także heroinę, czy czarnorynkowo dystrybuowany fentanyl).
Źródła: CNN / CDC