Płuca, jak ustalili autorzy badania, biorą udział w procesie krwiotworzenia.
W eksperymencie wykorzystano myszy genetycznie zmodyfikowane w taki sposób, aby ich płytki krwi świeciły własnym, fluorescencyjnym światłem.
Obserwację świecących trombocytów prowadzono za pomocą technologii obrazowania dwufotonowego, umożliwiającej śledzenie fluorescencyjnych komórek wewnątrz żywego organizmu w czasie rzeczywistym.
Okazało się, że płucach znajduje się ogromna populacja megakariocytów – komórek, które wytwarzają płytki krwi. Jak obliczono, płuca myszy wytwarzają ponad 10 mln płytek krwi na godzinę, co stanowi ponad połowę trombocytów w mysim organizmie. Obala to – jak się wydaje – hipotezę, że wszystkie [komórkowe] składniki krwi powstają w szpiku kostnym.
- Mamy mocne podstawy, aby sądzić, że to, co zaobserwowaliśmy u myszy, ma miejsce także u ludzi – mówi Mark R. Looney, jeden z autorów. – Płuca okazują się znacznie bardziej wyrafinowanym narządem, niż do tej pory sądzono.
Zdaniem naukowców, odkrycie może znaleźć przełożenie kliniczne – pomóc w opracowaniu skuteczniejszych metod leczenia krwotoków, zapaleń płuc, a także w udoskonaleniu procedur stosowanych w transplantologii.
Źródło: New Atlas