Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Stwardnienie rozsiane

Doustny lek dla starszych i młodszych

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 13 września 2018 13:33

Doustny lek dla starszych i młodszych - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images

Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła, zapalna choroba ośrodkowego układu nerwowego, która jest najczęściej występującą, nieurazową, upośledzającą chorobą neurologiczną u młodych osób dorosłych. Szacuje się, że na SM cierpi około 2,3 mln osób na świecie.

Najczęściej występującymi objawami SM są: niewyraźne widzenie, drętwienie lub mrowienie w kończynach oraz osłabienie siły mięśniowej i zaburzenia koordynacji. Rzutowa postać SM jest najczęściej występującą odmianą choroby.

Podczas IV Kongresu Europejskiej Akademii Neurologii (European Association of Neurology - EAN) w Lizbonie zaprezentowano wyniki analizy retrospektywnej badania III fazy CLARITY.

Jej celem było sprawdzenie, czy korzystne wskaźniki kliniczne oraz zmiany w obrazie MRI podczas leczenia kladrybiną w tabletkach (w porównaniu z placebo) występują zarówno u chorych starszych (powyżej 50. r.ż.), jak i młodszych (dorosłych) z rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego (RRMS).

Uzyskane dane potwierdziły, że tak się dzieje. Poprawę w rocznym wskaźniku rzutów (ARR, annualized relapse rate) oraz liczbie zmian widocznych w badaniu MRI w porównaniu z placebo w obu podgrupach wiekowych pacjentów z RRMS była podobna. Ryzyko rzutów zmniejszyło się odpowiednio o 59% i o 52% w grupach młodszej i starszej. Leczenie kladrybiną w tabletkach wykazało istotny wpływ na liczbę zmian widocznych w badaniu MRI w obu grupach wiekowych.

Dane te dają możliwość różnicowania, skuteczności kladrybiny w tabletkach od leczenia innymi lekami modyfikującymi przebieg choroby (DMD) o wysokiej skuteczności w grupie starszych pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

Podczas kongresu EAN przedstawiono też dane z wieloczynnikowej analizy decyzyjnej (MCDA), przeprowadzonej według metodologii zalecanej przez Europejską Agencję Leków (EMA) i pierwszy raz zastosowanej w celu oceny profilu korzyści do ryzyka kladrybiny w tabletkach w porównaniu z innymi ostatnio zarejestrowanymi lekami modyfikującymi przebieg choroby (DMD) stosowanymi u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym o dużej aktywności procesu chorobowego.

Wyniki wskazują na porównywalny, bądź bardziej korzystny profil korzyści do ryzyka kladrybiny w tabletkach stosowanej u pacjentów z dużą aktywnością choroby w porównaniu do innych leków modyfikujących przebieg choroby (DMD) stosowanych w tym wskazaniu.

Dodatkowo, podczas prezentacji wyników pracy zespołu pacjentów i lekarzy, działającego w ramach inicjatywy „SM w XXI wieku”, zwrócono uwagę na wyniki międzynarodowej ankiety dotyczącej niezaspokojonych potrzeb, sugerujące brak spójności perspektyw pacjentów i lekarzy w zakresie decyzji o sposobie leczenia stwardnienia rozsianego.

Wyniki ankiety pokazały, że pacjenci z SM odmiennie postrzegają niezaspokojone potrzeby związane z chorobą, w porównaniu z lekarzami. Podczas gdy 87,7% lekarzy uważało, że włączyli oni swoich pacjentów w proces podejmowania decyzji, tylko 38,9% pacjentów stwierdziło, że czuli się rzeczywiście zaangażowani. Poruszenie tych rozbieżności podczas dyskusji dotyczących leczenia mogłoby doprowadzić do poprawy dialogu pomiędzy lekarzami i pacjentami, przyczyniając się zasadniczo do ustalenia odpowiedniej, spersonalizowanej metody leczenia dla każdego pacjenta.

Źródło: mat. pras.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także