Interpretacja mikroskopowych obrazów tkanek nie jest prostym zadaniem. Nawet lekarzom z wieloletnim doświadczeniem zdarzają się pomyłki. Zdaniem naukowców z University of California z pomocą mogą tu przyjść… gołębie.
Gołębie nie należą raczej do najbardziej lubianych zwierząt. Większość ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy ze zdolności tych ptaków do zapamiętywania i rozpoznawania obrazów. „Szczuty w piórach” potrafią m.in. rozróżniać litery alfabetu, rozpoznawać twarze konkretnych osób, a odróżniać obrazy namalowane przez artystę, którego inne dzieła im wcześniej pokazano.
Kalifornijscy naukowcy nauczyli gołębie odróżniać mikroskopowy obraz raka piersi od zdrowej tkanki gruczołowej. Po 15 godzinnych „sesjach szkoleniowych” trafność stawianej przez gołębia diagnozy osiągnęła 85 proc. Kiedy brano pod uwagę „opinię” czterech ptaków, skuteczność rozpoznawania raka w preparacie histopatologicznym osiągnęła 99 proc.!
Podobny poziomem skuteczności (85 proc.) wykazały się gołębie wytrenowane w rozpoznawaniu związanych z nowotworem mikrozwapnień widocznych na obrazach mammograficznych.
Patomorfolodzy i radiolodzy nie muszą się jednak (przynajmniej na razie) bać o swoje posady. Naukowcy nie planują zatrudnienia gołębi w szpitalach czy ośrodkach diagnostycznych, a jedynie wykorzystanie ich do tworzenia i doskonalenia oprogramowania wspomagającego diagnostów.
Źródło: CNN News