Do zdarzenia doszło w czasie posiłku w ośrodku dla seniorów w Cincinnati w stanie Ohio, w którym mieszka dr Heimlich. Pomocy potrzebowała 87-letnia Pati Ris, również rezydentka ośrodka. Kobieta zakrztusiła się kawałkiem mięsa. Dr Heimlicha przystąpił do wykonywania swojego słynnego rękoczynu. Feralny kęs mięsa „wyskoczył” z dróg oddechowych kobiety po trzech energicznych uciskach.
– Poczułem, że było to ostateczne potwierdzenie słuszności metody, którą propagowałem przez całe moje życie zawodowe – powiedział dr Heimlich.
Rękoczyn Heimlicha niesie jednak ze sobą pewne ryzyko uszkodzenia nadządów jamy brzusznej, dlatego zaleca się stosować go dopiero wtedy, gdy inne sposoby zawiodą (takie jak kilkukrotne uderzanie w okolicę międzyłopatkową).
Technika przeprowadzenia rękoczynu Heimlicha na osobie dorosłej opisywana jest następująco: należy stanąć za ofiarą zakrztuszenia, objąć ją rękoma na wysokości pasa, ułożyć obie swoje ręce w pięść, między pępkiem a żebrami poszkodowanego, tak aby możliwe było uciskanie przepony ku górze (kierunek górno-tylny), po czym energicznie i szybko uciska przeponę.
U kobiet ciężarnych nie wykonuje się uciśnięć nadbrzusza – uciska się klatkę piersiową.
Możliwe jest też zastosowanie namiastki manewru Heimlicha wobec samego siebie, jeśli nie ma nikogo innego, kto mógłby udzielić pomocy. Przy uciskaniu przepony można wtedy wykorzystać kant blatu lub innego sprzętu będącego w pobliżu.
Szczegółowy opis technik pierwszej pomocy stosowanych w przypadku zadławienia można znaleźć tutaj.
Źródło: Sciences Avenir / Pierwszapomoc.com