Niespodziewane odkrycie: dzieci z autyzmem potrafią rozpoznawać emocje wyrażane przy pomocy mowy ciała tak samo trafnie jak zdrowe dzieci.
Przez lata uważano, że autyzm wiąże się z trudnością w ogólnie pojętym rozpoznawaniu emocji. Do tej pory jednak wszystkie badania skupiały się na umiejętności ich odczytywania z wyrazu twarzy innych osób. Naukowcy z University of Queensland jako pierwsi zbadali tę umiejętność biorąc pod uwagę „mowę„ całego ciała.
W eksperymencie wzięły udział dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Badacze pokazali im serię zdjęć osób dorosłych, które przedstawiały jedną z podstawowych emocji: radość, smutek, złość, strach, obrzydzenie lub zaskoczenie. Zdjęcia pokazywały całe sylwetki, a twarze poszczególnych osób były zamazane tak, aby oceniające emocje dzieci skupiły się tylko na mowie ciała. Wszystkie dzieci, bez względu na to czy miały autyzm, jednakowo trafnie identyfikowały emocje wyrażone w ten sposób.
Naukowcy podkreślają jednak, że mimo iż dzieci z autyzmem potrafią rozpoznawać emocje wyrażane mową ciała, to nie są w stanie dostosować swojego zachowania tak, aby było w zgodzie z emocjami sygnalizowanymi przez inne osoby (np. śmieją się mimo tego, że widzą smutek rozmówcy). Dzieje się tak dlatego, że nie potrafią postawić się w sytuacji drugiej osoby i zrozumieć, co wywołało u niej takie a nie inne emocje.
Źródło: University of Queensland