Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Dziecko i tablet – stymulowanie czy zaburzanie rozwoju?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 22 września 2015 14:48

Dziecko i tablet – stymulowanie czy zaburzanie rozwoju? - Obrazek nagłówka
Dzieci poniżej 2. roku życia nie powinny mieć styczności z tabletami i smartfonami, a w przypadku dzieci starszych dostęp do urządzeń z ekranami dotykowymi powinien być bardzo ograniczony – ostrzegają specjaliści.
[caption id="attachment_61538" align="alignnone" width="620"]ThinkstockPhotos ThinkstockPhotos[/caption]

Dzieci poniżej 2. roku życia nie powinny mieć styczności z tabletami i smartfonami, a w przypadku dzieci starszych dostęp do urządzeń z ekranami dotykowymi powinien być bardzo ograniczony – ostrzegają specjaliści.

Niepotrzebne, niewłaściwe i szkodliwe dla rozwoju – tak ocenia urządzenia mobilne w rekach najmłodszych uznany brytyjski psycholog dr Richard House, specjalizujący się w badaniach nad wczesnym rozwojem dzieci. Specjalista był też inicjatorem kampanii „Too Much, Too Soon”, poświęconej zbyt wczesnym wdrażaniu testów i egzaminów w szkołach podstawowych.

Opinia House’a jest zgodna z zaleceniami American Academy of Pediatrics, wg których dzieci poniżej 2. r.ż. nie powinny mieć styczności z urządzeniami mobilnymi.

– Część tych dzieci dopiero co uczy się chodzić, a rodzice już podsuwają im tablety i smartfony, ciesząc się, że tak sprawnie sobie radzą z przesuwaniem paluszkami po ekranie. Tymczasem dzieci błyskawicznie dają się wciągnąć przez kolorowy świat technologii, co w istotny sposób zaburza ich rozwój – tłumaczy House.

– Tak naprawdę nie wiadomo, co się dzieje z procesami poznawczymi i rozwojem dzieci, które mają do czynienia z technologią dotykową. Wiemy za to, że używanie tych urządzeń istotnie wpływa na sposób życia i zwyczaje dorosłych – komentuje dr Lee Hadlington z De Montfort University.

Nie wszyscy naukowcy zgadzają się jednak z tym, że styczność z urządzeniami dotykowymi może dzieciom zaszkodzić. Prof. Annette Karmiloff-Smith z Birkbeck Centre for Brain and Cognitive Development uważa, że ekrany dotykowe mogą pozytywnie wpływać na zdolności dzieci i ich rozwój.

Zdrowy rozsądek i umiar – to prawdopodobnie najlepsze, czym mogą kierować się rodzice decydując o dostępie swoich pociech do „cudów nowoczesnej techniki”.

Źródło: MojaWyspa

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także