Przyczyną dżumy jest Gram ujemna bakteria Yersinia pestis. Jej rezerwuarem są zwierzęta, przede wszystkim świstaki, susły, świnki morskie, wiewiórki, szczury.
Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku ukąszenia przez pchłę, która wcześniej żerowała na zainfekowanym zwierzęciu (niekoniecznie szczurze, zdarza się, że jest to pies lub kot). Możliwe jest też zarażenie się od chorego człowieka drogą wziewną.
Na Madagaskarze dżuma jest chorobą endemiczną. To tam odnotowuje się 75 proc. wszystkich przypadków na świecie. Wyraźny wzrost liczby zachorowań występuje na tej wyspie pomiędzy wrześniem a marcem - każdego roku choruje od 300 do 600 osób, z których od 10 do 70 umiera.
W obecnym sezonie zachorowań może być jednak znacznie więcej niż zwykle. Dopiero się on rozpoczyna, a już (dane na 7 października) odnotowano 343 przypadki i 42 zgony.
Niemal połowa chorych (142 osoby) to mieszkańcy stolicy kraju - liczącej 1,6 mln ludności Antananarywy. Z powodu epidemii zamknięto tam szkoły, zabroniono też odwiedzin w więzieniach.
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w ostatnich dniach, że Madagaskar otrzyma 1,2 mln dawek antybiotyków skutecznych w zwalczaniu Yersinia pestis.
Źródło: OutbreakNewsToday