W związku ze złożeniem przez Wielką Brytanię formalnego wniosku o wszczęcie procedury z art. 50 Traktatu umożliwiającego wyjście z Unii Europejskiej, Europejska Agencja ds. Leków (EMA) stanęła przed dwoma zadaniami:
- przeniesienia Agencji do nowej lokalizacji, zgodnie z decyzją Rady Europejskiej,
- zapewnienia funkcjonowania Agencji i sprawnego przebiegu procedur regulacyjnych leków, mimo pomniejszenia kadry eksperckiej o przedstawicieli Wielkiej Brytanii.
Z uwagi na priorytetowy charakter zapewnienia stałego dostępu do produktów rejestrowanych w procedurze centralnej i procedurach europejskich, na spotkaniu skupiono się na analizie danych pochodzących ze wszystkich komitetów, grup koordynacyjnych i grup roboczych EMA, ze szczególnym uwzględnieniem obecnego zaangażowania ekspertów brytyjskich. Służy to określeniu ilościowego wymiaru działań i ich charakteru, które w najbliższych 24 miesiącach będą musiały zostać przejęte przez ekspertów państw członkowskich.
Podjęto też decyzję o przeprowadzeniu w maju ankiety wśród europejskich organów kompetentnych ds. produktów leczniczych mającej zidentyfikować potencjał poszczególnych agencji do przejęcia zadań dotąd prowadzonych przez Wielką Brytanię.
Kolejne posiedzenie zaplanowano na 5 lipca, gdy przeanalizowane zostaną wyniki ankiety.
Źródło: urpl.gov.pl