Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Ewolokumab powoduje regresję blaszki miażdżycowej

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 20 listopada 2016 21:12

Ewolokumab powoduje regresję blaszki miażdżycowej  - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Na łamach czasopisma JAMA ukazały się wyniki badania GLAGOV, w którym sprawdzano, czy zmiany miażdżycowe w tętnicach wieńcowych mogą się zmniejszyć dzięki zastosowaniu inhibitora PCSK9.

Badanie III fazy GLAGOV zostało tak zaprojektowane, aby ocenić czy ewolokumab (w pełni ludzkie przeciwciało monoklonalne będące inhibitorem konwertazy białkowej subtylizyny/keksyny typu 9 – PCSK9) zastosowany w grupie pacjentów z podwyższonym stężeniem LDL, ma możliwość zmniejszenia blaszki miażdżycowej już obecnej w ścianie naczynia wieńcowego, pomimo optymalnej terapii statynami. Ocenę  przeprowadzono za pomocą ultrasonografii wewnątrznaczyniowej (IVUS) na początku i pod koniec 78-tyg. leczenia.

Badanie pokazało, że maksymalne obniżenie LDL cholesterolu w trakcie dodatkowego zastosowania ewolokumabu  może powodować regresję zaawansowanej miażdżycy w porównaniu do monoterapii statynami. U dwóch trzecich pacjentów leczonych ewolokumabem, z których większość była wcześniej leczona statynami w dawkach od średniej do wysokiej, stwierdzono zmianę objętości blaszki miażdżycowej w porównaniu z jej wyjściową ich wielkością.

Pacjenci w grupie z ewolokumabem uzyskali zmniejszenie objętości blaszki względem jej wyjściowego rozmiaru średnio o 0,95% w porównaniu do jej 0,05 % wzrostu na początku badania w grupie kontrolnej, w której pacjenci otrzymywali zoptymalizowaną dawkę statyn plus placebo. U pacjentów w grupie badawczej zanotowano redukcje średniej objętości blaszki miażdżycowej (TAV) o 5,8 mm³ w stosunku do 0,9 mm³ w grupie placebo. Dodatkowo podanie ewolokumabu skutkowało regresją TAV u większego odsetka pacjentów w porównaniu z placebo: 61,5 % vs. 48,9 %.

– Opierając się na wcześniejszych badaniach nie wiedzieliśmy czy badanie GLAGOV spowoduje regresje blaszki miażdżycowej, jeśli poziom LDL cholesterolu będzie znajdował się poniżej 60 mg/dL – powiedział Stephen J. Nicholls, profesor kardiologii, wicedyrektor Południowo-Australijskiego Instytutu Zdrowia i Medycyny w Adelajdzie.

Pomimo, że badanie nie zostało zaprojektowane, tak aby ocenić skutki zdarzeń sercowo-naczyniowych, przeprowadzone badania pokazały, że wystąpiły one u 12,2% pacjentów otrzymujących ewolokumab i 15,3% otrzymujących placebo. Większość z nich związana była rewareskularyzacją naczyń wieńcowych (odpowiednio: 10,3% vs. 13,6% w ramieniu z ewolokumabem vs. placebo). Wszystkie pozostałe zdarzenia sercowo-naczyniowe wystąpiły u ≤0,8% pacjentów w każdej z badanych grup.

Ewolokumab to pierwsze, całkowicie ludzkie przeciwciało monoklonalne, które wiąże się wybiórczo z receptorem PCSK9. W ten sposób uniemożliwia wiązanie krążącej PCSK9 z receptorem dla lipoprotein o niskiej gęstości (ang. low density lipoprotein receptor, LDLR) na powierzchni hepatocytów, zapobiegając rozkładowi receptora LDL przy udziale PCSK9. Zwiększenie gęstości występowania receptorów LDL wiąże się ze zmniejszeniem stężenia frakcji LDL cholesterolu w surowicy krwi.

Obecnie prowadzone jest badanie kliniczne FOURIER, które ma dać odpowiedź na pytanie: czy leczenie ewolokumabem zmniejsza ryzyko zdarzeń z przyczyn sercowo-naczyniowych pomimo stosowanego optymalnego leczenia statynami. W badaniu bierze udział 27 500 pacjentów, a jego wyniki są spodziewane w pierwszym kwartale 2017 roku.

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także